TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Hallac Medien'nin desteğiyle, "Kızılötesi Rengini İsteyen Kız" romanı Almanca'da!

Bu kitap, Viyana’da faaliyette olan Hallac Medya ve Kültür Derneği ile Tirol’de bulunan EYE Literaturverlag’ın ortak çalışmasının ürünüdür. Avusturya’daki edebî orkestraya yeni ve farklı sesler katacağına inanan Hallac Medien, 2018 yılı içinde, bu romanın yayımlanması için adı geçen yayıneviyle ortak bir çalışma başlattı. Kitabın, basıma hazırlık çalışmalarını üstlendi.

Hallac Medien – 1998’den beri Viyana’da yaşayan yazar Hüseyin A. Şimşek’in Almanca’da yayımlanan üçüncü kitabı bir roman oldu. Şimşek’in bugüne kadar yayımlanmış dört romanından biri ve çok yakında Ütopya Yayınevi tarafından yeni baskısı yapılacak olan Kızılötesi Rengini İsteyen Kız adlı bu romanı, Das Mädchen wollte ihre Infrarotfarbe adıyla Almanca’ya çevrildi. Çevirisini Jbid Hacobian’nın gerçekleştirdiği bu roman, merkezi Avusturya’nın Tirol eyaletinden bulunan EYE Literaturverlag tarafından okurlara sunuldu. Viyana Kültür Dairesi’nin Edebiyat Bölümü (Kulturabteilung der Stadt Wien, Literatur), romanı önemli oranda sübvanse etti.

Bu kitap, Viyana’da faaliyette olan Hallac Medya ve Kültür Derneği ile Tirol’de bulunan EYE Literaturverlag’ın ortak çalışmasının ürünüdür. Avusturya’daki edebî orkestraya yeni ve farklı sesler katacağına inanan Hallac Medien, 2018 yılı içinde, bu romanın yayımlanması için adı geçen yayıneviyle ortak bir çalışma başlattı. Kitabın, basıma hazırlık çalışmalarını üstlendi. Yayınevinin bu kitabı basabilmesini kolaylaştırmak için, Viyana Kültür Dairesi (MA 7) Edebiyat Bölümü tarafından önemli oranda sübvanse edilmesini sağladı.

“Yaşam tarzıma dokunma” çığlığının romanı!

Şimşek’in Kızılötesi Rengini İsteyen Kız adlı bu romanında, dini siyasallaştırarak hayatın her alanında egemen kılma sürecinin ilk ipuçlarını bulacaksınız. Elbette edebî çalışmanın roman dalındaki özgünlükleri çerçevesinde! Söz konusu sürecin başlangıç yılları, bir yatılı kız lisesinde yaşanan olaylarla ortaya konur. Bugün gelinen noktanın, yirmi beş-otuz yıl kadar önceki ve pek de önemsenmeyen ilk belirtileri, bir grup genç kız şahsında hikâye edilir.

Bir dinî inancın siyasallaştırılarak toplum ve birey yaşamının bütün hücrelerine zerk edilmesi, zamanında “küçük”, “ayrıntı”, “lokal” denilerek pek de önemsenmeyen uygulamalarla mümkün olmuştur. Bir yandan, vakti zamanında birlikte çıkılan o yollardaki evvel zaman “reis”lerini ve “cemaat ablaları”nı bulacaksınız bu romanda.

Öte yandan, yüksek öğrenim yapamadan evlendirileceği korkusuna kapılan, otoriter babayla çatışmak zorunda kalan, bütün bu sıkışmaları yatılı okul seçeneğiyle aşacağını uman, ama orada otoriter babaya rahmet okutacak “kamusal” ve “kollektif” bir otoriteyle karşı karşıya bırakılan Nurdemleri! Meğer, daha büyük bir “aile”ye katılmışlardır! Ki bu ailede birden fazla “baba”, sayısız “abla” vardır.

Türkiye’de, “siyasallaştırılmış bir dinî tarz”ın iktidara taşınmasının, geniş kesimler açısından da kabul edilemez noktaya taşındığı bir dönemde, “Taksim Gezi” başta olmaz üzere bir dizi eylem yaşanır oldu. Bu eylemlerde öne çıkan şiar, “yaşam tarzıma dokunma” idi. Bu şiarın, gerçekten bir değeri, bir önemi var mıdır? İşte bu romanda, bu ve daha birçok soru, bir yatılı kız okulunda 30 yıl kadar önce meydana gelmiş olaylar üzerinden karşılığını buluyor. Yani anlatılan; “90’lar Türkiyesi”nde, bir yatılı kız lisesinin duvarları arkasında yankılanan “yaşam tarzıma dokunma” çığlığının hikayesidir!

30 yılda 10 kitaba imza attı

Yazarlık hayatına romanla 1987’de adım atan Şimşek, sonraki yıllarda şiir ve araştırma kitaplarına da imza attı. Türkiye’de bugüne kadar 10 kitabı yayımlandı. Bu kitapların üç tanesi Avusturya’da ve Almanca da yayımlandı: Schreibend stirbt man am besten (En Güzel Yazarak Ölünür - şiir), 50 Jahre Migration aus der Türkei nach Österreich (Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı - araştırma) ve Das Mädchen wollte ihre Infrarotfarbe (Kızılötesi Rengini İsteyen Kız - Roman).
 
Şiirleri aynı zamanda, Avusturya’da 2004-2017 yılları arasında çıkan dört ayrı antolojide de yer aldı: heim.at (EYE), Neue Österreichische Lyrik- und kein Wort Deutsch (Haymon), Wir, bewegende Steine (PEN Austria) ve Anima (Anima Ineognita Edition).

Kitabın Almanca baskısı, Avusturya’daki bütün kitapçılardan, direk yayınevinden (EYE Literaturverlag) ve Hallac Medien’den ısmarlanabilir.

...........................................................................
Hallac Medien'den Postayla Ismarlama
Online Ismarlama Adresi: info@hallac.org
Banka: Bank Austria

IBAN: AT82 1200 0513 2936 5507
BIC: BKAUATWW


<-geriye: