TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Yeşiller Partisi Milletvekili Aygül Berivan Aslan, ülke parlamentosunda bir konuşma yaparken.

Avusturya’da çifte vatandaşlık düğümü çözülüyor mu?

Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Aygül Berivan Aslan, ülkedeki Türkiye kökenli toplum için ciddi bir sorun haline gelen “çifte vatandaşlık” sorununa nasıl çözüm bulmaya çalıştıklarını anlattı. Bu sorunda, AKP’nin Avusturya’daki lobi organizasyonlarının büyük payı olduğunu vurgulayan Aslan, “5 Avro para cezası olayını engelledik” dedi ve ülke parlamentosunun gündemine getirdiği ilgili yasa tasarısıyla sorunun nihaî bir çözüm yoluna girdiğini ifade etti.

Hallac/St. Pölten – Aşağı Avusturya (Niederösterreich) eyaletinin başkenti St. Pölten’de, 26-28 Mayıs günleri arasında, Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve üye kurumları tarafında düzenlenen “Alevi Festivali”nin ilk gün konukları arasında Yeşiller Partisi Milletvekili Aygül Berivan Aslan da vardı. Milletvekili Aslan, konuşmacıları arasında yer aldığı panelde yaptığı konuşmada, Avusturya’daki Türkiye kökenli toplum için ciddi bir sorun haline gelen “çifte vatandaşlık” konusuna geniş yer verdi. Binlerce insanı ilgilendirmeye devam eden bir konu olduğu için, Yol Tv’de (www.yoltv.com) canlı olarak yayımlanan konuşmanın ilgili bölümlerini, bu pencereden bir kere daha dikkatinize sunmak istedik.

Yeşiller Partisi Milletvekili Aygül Berivan Aslan, çifte vatandaşlık meselesinin adeta bir kördüğüm halini alarak Avusturya’nın gündemine oturması, gündem maddelerinin ön sıralarında yer alması sürecini şöyle anlattı: “Çifte vatandaşlık meselesinin Avusturya medyasına taşınmasının sebeplerinden bir tanesi, AKP’nin geçen yıl Viyana sokaklarında yaptığı yürüyüşle ilgili. Odur budur, bu çifte vatandaşlık meselesi Avusturyalı sağcılar ve muhafazakarlar tarafından ısıtılıp ısıtılıp medyaya sunuluyor. En son, referandumda Avusturya’da yüzde 73 ‘Evet’ sonucu çıktıktan sonra, Avusturya İçişleri Bakanı dedi ki ‘madem öyle, madem kendilerini bizim ülkemize ait hissetmiyorlar, madem ki yüzde 73’ü Erdoğan’ı destekliyorlar, bir de Avusturya vatandaşı olduktan sonra tekrar Türkiye vatandaşlığına da giriş yapanlar olmuş, bunları sadece Avusturya vatandaşlığından atmakla kalmayalım, bir de bunlara 5 bin Avro ceza verelim’, dedi.”

Yeşiller Partisi Milletvekili Aslan, çifte vatandaşlık meselesinin hızla mağduriyet üreten bir sebep haline gelmesinde, AKP’nin Avusturya’daki lobi organizasyonlarının büyük payı olduğunu da vurguladı ve şunlara dikkat çekti: “AKP’nin lobi organizasyonunun ceremesini, şu anda bütün göçmenler çekiyor. Yıllar boyunca anlatmaya çalıştığım buydu zaten. Onlar, Erdoğan’ın politikasını Avrupa’da ne kadar çok sokaklara taşırlarsa, Avupalı ayırt edemeyecek, yani demeyecek ‘bunlar demokrat, bunlar solcu’ diye, bütün göçmenleri dışlayacak, ötekileştirecek.”

Sorunu çözebilecek yasa önergesinde neler var?

Avusturya’da, “AKP’nin lobi organizasyonu” olarak çalışan kurum ve kişilerin, kendisiyle ilgili karalama kampanyaları yürüttüğünü belirten Milletvekili Aslan, kendisinin ise bu sorunun nasıl çözüleceğiyle ilgilendiğini dile getirdi: “Aylar önce bir teklifte bulundum, bir yasa önergesi verdim. Tamam, döneminde birçok hata olmuş. Avusturya makamları, büyükelçilikler, konsolosluklar insanları yeterince bilgilendirmemişler. Ne olduysa, o dönem büyük hatalar yaşandı. Şimdi öyle bir dönemdeyiz ki bu seçmen listeleri ortaya çıktı. Ben hükümet partileriyle bir müzakere içine girdim. Dedim, gelin birçok mağdur var burada, binlerce. Birçoğu Avusturya vatandaşlığı sayesinde burada evler almışlar, yatırımlar yapmışlar, iş sahibi olmuşlar vs. Gelin bütün bu insanları kriminalize etmeyin, size bir yasa önergesi vereceğim ve bunun üzerinde biz uzlaşalım.”

Peki, Milletvekili Aslan’ın verdiği yasa önergesi nasıl bir içeriğe sahipti? Kendisinden dinleyelim: “Verdiğim yasa önergesinde şu söyleniyor: İnsanlara iki yıl boyunca bir müddet verilsin. Bu iki yıl içinde insanlara seçme hakkı verelim. Kim Türk vatandaşlığına geçmek istiyorsa geçsin, isteyen Avusturya vatandaşlığına geçsin; ama insanlar otomatik olarak Avusturya vatandaşlığından atılmasın, kriminalize edilmesin. Bu, onların sicillerine bir ‘suç’ olarak işlenmesin. İlk başta herkes karşı çıktı benim bu yasa önergeme. Benim partim de dahil. Ama şimdi öyle bir noktaya geldik ki, sosyaldemokrarların başkanı dedi ki ‘tamam, Berivan Aslan’ın sunduğu bu tolerans önergesi üzerine konuşabiliriz’. Herhalde, muhafazakar ÖVP’yi (Halk Partisi’ni) de ikna edeceğim gibi görünüyor. Yani büyük bir ihtimalle, insanlara böyle bir çözüm sunacağız.”

Paniğe kapılarak adım atıp ‘vatansız’ konuma düşmeyin

Yeşiller milletvekili Aygül Berivan Aslan, çite vatandaş konumunda olanlara, paniğe kapılarak hareket etmemeleri önerisinde de bulundu. Aslan, bu noktada şunları ifade etti: “Türk vatandaşlığı da olan Avusturya vatandaşları, mümkünse Türk vatandaşlığını geri vermesinler şimdi. Çünkü yasada şöyle bir şey var: Eğer, biz senin 1998 ya da 1999 yılında tekrardan Türk vatandaşlığına giriş yaptığını tespit edersek, sen bizi için zaten o tarihlerden beri Avusturya vatandaşlığından çıkartılmışsın. Yani, hukukî olarak Türk vatandaşlığından da çıkış yaparsanız, ‘vatansız’ bir konuma düşmüş oluyorsunuz. Bir ilticacı konumuna girmiş oluyorsunuz. Bu konumdan tekrar Avusturya vatandaşlığına giriş yapmak çok çok daha zor. Ama Türk vatandaşı iken Avusturya vatandaşlığına geçmek, hukukî olarak biraz daha basit. 5 Avro para cezası olayını da engelledik. O yüzden paniğe kapılmayın.”

..................................................
info@hallac.org, 3 Haziran 2017


<-geriye: