TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Eva Glawischnig.

Glawischnig de çekildi: Siyasetin zirvesine genç ve yeniler!

Halk Partisi (ÖVP) Başkanı Reinhold Mitterlehner’dan sonra, Yeşiller Partisi Başkanı (Ülke Sözcüsü) Eva Glawischnig de görevlerini bırakma kararı aldı. Böylece son bir yıl içinde, ülke parlamentosunda yer alan üç önemli partiden SPÖ, ÖVP ve Yeşiller’in başkanları değişti ve gençleşti. Glawischnig’in yeri biraz farklı bir şekilde dolduruldu. Medya bunu, “Yeşiller’in şimdi iki şefi var” şeklinde gördü.

Hallac – Avusturya, “siyasetin zirvesi yenileniyor ve gençleşiyor mu” sorusunu gündeme getiren gelişmeler yaşıyor şu sıralar. Mevcut koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı yapan Halk Partisi (ÖVP) Başkanı Reinhold Mitterlehner’dan sonra, Yeşiller Partisi Başkanı (Ülke Sözcüsü) Eva Glawischnig de görevlerini bırakma kararı aldı. Zirvedeki ilk değişim, sosyal demokrat SPÖ’de başladı, Mayıs 2016’da 57 yaşındaki Werner Faymann’ın yerine, yerine 51 yaşındaki Christian Kern seçildi. Hıristiyan demokrat Mitterlehner’nın yerine 30 yaşındaki Sebastian Kurz geldi. Yeşiller’de Glawischnig'in yerini ise, kendisinden yaklaşık 10 yaş daha genç biri olan Ingrid Felipe aldı. Bu manzaraya göre, “siyasetin zirvesi hem yenileniyor hem de gençleşiyor” demek mümkün. Son bir yıl içinde, ülke parlamentosunda yer alan üç önemli partiden SPÖ, ÖVP ve Yeşiller’in başkanları değişti ve gençleşti.

Glawischnig neden çekildi?

Yeşiller Partisi Başkanı Glawischnig, parti başkanlığı başta olmak üzere bütün görevlerinden çekildiğini duyururken, sağlık sorununu asıl neden olarak zikretti. Ki Glawischnig, Nisan ayı içinde gerçekten de ağır bir alerji krizine girmiş, hastaneye kaldırılmış ve bir süre yoğun bakımda tutulmuştu. Geri çekilmesiyle ilgili parlamentoda yaptığı açıklamada, “ailemi ve çocuklarımı düşünmeliyim, vücudum uyarı sinyalleri vermeye başladı”, demesi de bundandı. Evli olan Glawischnig, iki çocuk sahibi.

Kulislerde ise, Glawischnig’in bütün görevlerini bırakışında, yaşadığı sağlık sorununun önemli rol oynadığı, ancak tek nedenin bu olmadığı konuşuluyor. Zira, hastaneye kaldırıldığı günlerde, başkanlığı bırakıp bırakmayacağı sorulduğunda, “yok öyle bir şey” demiş ve bu konudaki fikir yürütmeleri “saçma”, “spükülatif” şeklinde tanımlamıştı. Geçtiğimiz aylarda, partinin yönetim kadrosu ile gençlik kollarının yaşadığı sorunların da bu geri çekilmede rol oynadığı söyleniyor. Gençlik kollarındaki kimi isimler görevden alınmış, bu uygulamadan dolayı Glawischnig parti içinden de eleştirilere maruz kalmıştı.

Glawischnig’in yerine Ingrid Felipe geldi ama!

Glawischnig’in yerine geleceği tahmin edilenlerin başında Tirol Eyaleti Örgütü Başkanı Ingrid Felipe, ilk sırada yer alıyordu. Avrupa Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Ulrike Lunacek, onu izleyen isimlerden biriydi. Görülen o ki Glawischnig’in yeri biraz farklı bir şekilde dolduruldu: En büyük beklentiye uygun bir tarzda, Yeşiller Partisi Ülke Sözcüsü Ingrid Felipe oldu. Ancak, 15 Ekim’de yapılması kararı alınan genel seçimlerde partinin ilk sıra adayı olarak ise, Ulrike Lunacek belirlendi. Avusturya medyası bu gelişmeyi, “Yeşiller’in şimdi iki şefi var” şeklinde gördü.

info@hallac.org


<-geriye: