TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Sebastian Kurz (solda) ve Christian Kern (sağda) anlaşamadı.

ÖVP’deki değişim koalisyonu bozdu, erken seçim 15 Ekim’de

2013'te kurulan koalisyon hükümetinin ortaklarından ÖVP üçüncü, SPÖ ikinci parti lideriyle devam ediyor. Fakat son liderler olan Kern ile Kurz arasında bir anlaşmazlık söz konusu olunca, koalisyon hükümeti çözülmeye başladı. Bu durum, erken seçim kararı alınmasına sebep oldu. Öneri, Kurz’dan geldi. Konuyu gündeme alan Ulusal Parlamento, erken seçim için 15 Ekim 2017 tarihinde karar kıldı.

Hallac – Avusturya’da 29 Eylül 2013 tarihinde yapılan seçimlerden sonra, Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile Halk Partisi (ÖVP) bir koalisyon hükümeti kurmuştu. Koalisyon hükümeti kurulduğunda ÖVP’nin Genel Başkanı Michael Spindelegger’di. 2014 Ağustos ayı içinde, Spindelegger parti liderliğinden istifa etti ve yerini Reinhold Mitterlehner’e bıraktı. Geçtiğimiz günlerde Mitterlehner de istifa etmiş, koalisyonun Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz partinin başına geçmişti. ÖVP’nin yeni lideri Kurz’un, Mitterlehner’dan boşalan başbakan yardımcılığı görevini kabul etmemesi, yerine Adalet Bakanı Wolfgang Brandstetter’ı önermesi koalisyon ortakları arasında gerginliğe neden oldu. 2013’de koalisyon hükümeti kurulduğunda SPÖ’nün başında ise Werner Faymann bulunuyordu ve hükümet onun başbakanlığında kuruldu. Faymann, 25 Haziran 2016’da başbakanlık ve parti başkanlığını bırakmış, yerine mevcut koslaisyonun Başbakanı Christian Kern gelmişti göreve.

Kurz, Kern’e yardımcı olmak istemedi

2013 tarihinde kurulan koalisyon hükümetinin ortaklarından ÖVP üçüncü, SPÖ ikinci parti lideriyle devam ediyor. Fakat son liderler olan Kern ile Kurz arasında bir anlaşmazlık söz konusu olunca, koalisyon hükümeti çözülmeye başladı. Bu durum, erken seçim kararı alınmasına sebep oldu. Koalisyon hükümetini son revizyonla yaz sonuna kadar devam ettirip, sonbaharda erken seçime gitme önerisi ÖVP’nin yeni lideri Kurz’dan geldi. Koalisyonun büyük ortağı SPÖ ve Ulusal Parlamento’da yer alan dört muhalefet partisi bu öneriyi kabul etti. Konuyu gündeme alan Ulusal Parlamento, erken seçim için 15 Ekim 2017 tarihinde karar kıldı.

Ulusal Parlamento’da mevcut durum

Başkanlığını SPÖ’den Doris Bures’in yaptığı Avusturya Ulusal Parlamentosunda, mevcut çalışma döneminde 6 parti, bir de bağımsızlar grubu bulunuyor. Koalisyon hükümetinin ortakları SPÖ 52, ÖVP ise 51 milletvekili ile temsil ediliyor. Diğer partiler ve milletvekili sayıları şöyle: Hürriyet Partisi (FPÖ) 38, Yeşiller 24, NEOS 8 ve Team Stronach 6. Bağımsızlar, 4 milletvekiliden oluşuyor.

info@hallac.org


<-geriye: