TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Fotograf: Turan Eser.

Gülmen, Özakça ve Gün'e Avusturya’dan da destek eylemleri

Türkiye’de açlık grevindeki eğitimcilere ve acılı babaya destek amaçlı eylemler, yarından itibaren Avusturya’da da yapılacak. 13 Mayıs Cumartesi günü, başkent Viyana’da bir yürüyüş ve miting düzenleniyor. AABF’ye bağlı 15 Alevi derneği ise, dayanışma amacıyla 24 saatlik açlık grevleri organize ediyor.

Hallac – Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, Türkiye’de yaşayan iki eğitimci. Gülmen akademisyen, Özakça ise öğretmendi. OHAL kararnamesi ile görevlerinden ihraç edildiler. Bu uygulamaya karşı Ankara Yüksel Caddesi'nde başlattıkları açlık grevi, 65. gününe girdi. Her  iki akademisyenin talebi de aynı: Haksız yere ellerinden alınan meslekî haklarının geri verilmesi. “İşimizi geri istiyoruz” sloganıyla direnişlerini sürdürüyorlar. Aynı eylemi başka bir kentte, Dersim’de gerçekleştiren Kemal Gün ise, oğlu öldürülen bir baba. O, açlık grevinin 78. gününde. Talebi, Dersim'de 7 Kasım 2016’da düzenlenen hava operasyonunda hayatını kaybeden oğlunun cenazesini almak istiyor. Her üç direnişçi de sağlık açısından kritik eşiğe gelmiş bulunuyor. Kemal Gün, görme kaybı yaşamaya başladı! Onların sağlık durumları kötüleşmeye yüz tutmuşken, bu eylemlerine Türkiye dışından da destek çalışmaları yoğunluk kazandı. Açlık grevindeki eğitimcilere ve acılı babaya destek amaçlı eylemler, yarından itibaren Avusturya’da da yapılacak.

Viyana’da yürüyüş ve miting

Avusturya’da yapılacak eylemlerle ilgili ulaştığımız kesin bilgiler şöyle: Başkent Viyana’da, 13 Mayıs Cumartesi günü, saat 18:00 başlayacak bir yürüyüş ve miting düzenleniyor. Demokratik Güç Birliği'nin organize ettiği eylem için, Neubau Belediyesi’ndeki Christian-Broda-Platz’da toplanılacak. Bu meydandan başlayacak olan yürüyüş, aynı belediyedeki Museumsquartier’ın önünde yer alan Marcus-Omofuma-Denkmal’de sona erecek.

15 Alevi derneğinden açlık grevi

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) tarafından yapılan açıklamada, federasyona bağlı 15 Alevi derneğinde Gülmen, Özakça ve Gün’le dayanışma amacıyla 13 Mayıs Cumartesi ve 14 Mayıs Pazar günleri 24 saatlik açlık grevleri yapılacak. AABF’nin açıklamasında, imkanı olan Alevi kültür merkezlerinin açlık grevlerini dönüşümlü olarak hafta içi de sürdürecekleri ifade edildi ve bu eylemlerin değişik dillerde hazırlanacak afişlerle Avusturya kamuoyuna anlatılacağı belirtildi.

AABF’ye bağlı 15 dernekten biri olan Graz Pir Sultan Abdal Alevi Derneği ve Cemevi Başkanı Mehmet Ali Demir aynı konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “akademisyen Nuriye Gülmen, öğretmen Semih Özakça ve Dersim’de oğlunun cenazesini almak için 77 gündür açlık grevi yapan Kemal Gün ile dayanışmak, duyarlılık oluşturmak, yaşanabilecek ölümlere engel olabilmek için 13 Mayıs Cumartesi ve 14 Mayıs Pazar günü 2 günlük açlık grevine gidiyoruz”, dedi.

info@hallac.org


<-geriye: