TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Fotograf kaynağı: www.versobooks.com

Yücel Göktürk’ün katılımıyla John Berger’i Viyana’da anmak!

Londra doğumlu yazar, sanat eleştirmeni ve ressam John Berger, gazeteci ve yazar Yücel Göktürk’ün konuşmacı olarak yer alacağı bir etkinlikle Viyana’da anımsanacak. ‘Azami haysiyet, asgari taviz’ ilkesini rehber edinen Berger'i, geçtiğimiz Ocak ayında kaybetmiştik. Çağın kararmaya yüz tutmuş coğrafyalarında umudu, inadı, dayanışma ve mücadeleyi diri tutmanın ve örgütlemenin en sıkı savunucularındandı.

Viyana - İngiltere’nin başkenti Londra’nın Stoke Wewington adlı belediyesinde 1926’da doğan yazar, sanat eleştirmeni ve ressam John Berger'i, geçtiğimiz Ocak ayında kaybetmiştik. Gazeteci ve yazar Yücel Göktürk’ün hatırlatmalarıyla, Berger, 23 Mayıs Salı günü Viyana’da anılacak; İstanbul'dan Prag'a, Prag'dan Paris üzerinden İstanbul'a, '68 Mayıs'ından Gezi Haziranı'na yapılacak bir yolculuk üzerinden anımsanacak. Saat 19:00’da başlayacak olan etkinlik, “mekân68”de yapılacak.

Etkinliğin organizasyonunu gerçekleştiren Erhan Altan ve Ece W. Özdemir, konuyla ilgili yaptıkları yazılı duyuruda şunlar dile getirildi: “John Berger'dan öğrenmeye devam ediyoruz. Çağın kararmaya yüz tutmuş coğrafyalarında, umudu, inadı, dayanışma ve mücadeleyi diri tutmanın, örgütlemenin hallerini, yollarını hatırlayacağız. ‘Azami haysiyet, asgari taviz…’ ilkesi eşliğinde, Berger’ın Gezi direnişi, 7 Haziran ve 16 Nisan için bize ne söylüyor olduğunu konuşacağız. Ve elbette Türkiye ile olan özel ilişkisini, Nâzım üzerine yazısını, onunla olan paralelliğini, Nâzım'ın swing jazz merakına, tutkusuna karşılık Berger'ın rock merakı ve tutkusunu… Meydanları, metinleri ve şarkıları katedeceğimiz bu buluşmada Berger’ın sesine Yücel Göktürk eşlik edecek.”

Konuşmacı: Yücel Göktürk
 
Etkinlikte konuşmacı olarak yer alacak olan Yücel Göktürk, 1987'de Nokta dergisinde başladığı gazeteciliği Ekonomik Panorama ve EP (Ekonomi-Politika) dergilerinde sürdürdü. 1994'te Express, 1997'de Roll, 2011'de Bir+Bir dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Bu dergilerde muhabir, yazar ve editör olarak görev yaptı. 2016'da “Turgut Uyar ve başka şeyler” adlı kitabı, yine aynı yıl John Berger'la yaptığı söyleşi kitabı “İstanbul'dan Gelen Telefon” yayımlandı. (info@hallac.org)

...........................................
23 Mayıs 2017, Salı
Saat: 19:00

mekân68:
Neustiftgasse 68/1, 1070 Wien.<-geriye: