TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Sekiz ayda 12 kitap tanıtım ve sunum etkinliği!

15. faaliyet yılı içinde bulunan Hallac Medien, Eylül 2014-Mayıs 2015 sezonunda, çok sayıda farklı kurumla gittiği korperasyonla önemli bir dizi projeye daha katkılarda bulundu. Hüseyin Şimşek’in “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı kitabının Türkçe baskısının yapılması, kitabım Avusturya’nın dört bir yanında tanıtılması ve okura ulaştırılması, aynı kitaptan yola çıkılarak çok sayıda sunum ve konferans yapılması...

Hallac Medien – Bundan 15 yıl önce, resmî olarak 17 Nisan 2000’de kurulan “Hallac Medya ve Kültür Merkezi (Hallac Medien- und Kulturzentrum)”, Eylül 2014-Mayıs 2015 sezonunda, çok sayıda farklı kurumla gittiği korperasyonla önemli bir dizi projeye daha katkılarda bulundu. Hüseyin Şimşek’in “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı kitabının Türkçe baskısının yapılması, bu kitabım Avusturya’nın dört bir yanında tanıtılması ve okura ulaştırılması, aynı kitaptan yola çıkılarak çok sayıda sunum ve konferans yapılması... Kitap tanıtımları, sunum ve konferanslar çok sayıda farklı kurum tarafından organize edilirken, Hallac Medien grafik, duyuru, haberleştirme desteği sundu; yardımcı kurum olarak hep devrede kaldı. Bugün artık 15 yaşında bir kurum olan Hallac Medien, 2000-2010 arasında aylık Türkçe-Almanca “Öneri” gazetesine sahiplik yaptı; 2007-2013 arasında, Yol Tv’de yayımlanan ve toplamı 100 bölümü aşan haber, araştırma, dokümanter tv programları hazırlayıp sundu; burada sıralanamayacak kadar panel, konferans, sempozyum, seminer, kurs, atölye çalışması organize etti.

Bilindiği gibi, Hüseyin Şimşek’in “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı kitabı, İstanbul’da bulunan Belge Yayınları tarafından yayımlandı. 1977 yılında kurulan Belge Yayınları, Türkiye’nin köklü ve alternativ yayınevlerinden biridir. Türkiye’deki bütün alternatif ve muhalif yayınevleri gibi, yıllardan beridir çalışmalarını zor koşullar altında sürdürüyor. Dolayısıyla Hallac Medien’in bu projedeki ilk katkısı, Belge Yayınları’nın Avusturya’yla ilgili bu kitabı basabilmesini kolaylaştırmak için sponsorluk kampanyası yürütmek oldu. Söz konusu kitabın yayımlanması için SPÖ ve Yeşiller Partisi ile PERGAST, BİLCOM, SABEX  ve Fahrschule You Can adlı firmalar sponsor oldular. Bu çerçevede, “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı kitap, İstanbul’da bulunan Belge Yayınları ile Viyana’da faaliyette olan Hallac Medien’in ortak çalışmasının bir ürünü.

Etkinlikler maratonu

19 Ekim 2014 - St. Pölten AKM: Gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek’in “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı yeni araştırma-inceleme kitabının tanıtımıyla ilgili ilk etkinliği, Avusturya’da resmî (yasal) bir statüyle kurulan ilk Alevi derneği olan St. Pölten Alevi Kültür Merkezi (St. Pölten AKM), 19 Ekim 2014 günü organize etti. St. Pölten Alevi Kültür Merkezi’ndeki kafeteryada gerçekleştirilen etkinliğin moderatörlüğünü Elbeyi Akpolat üstlendi. Kitabın kısaca tanıtımı ve söyleşi tarzında yapılan etkinlikte yazar Şimşek, Türkiye’den Avusturya’ya göçün 50 yılını ana hatlarıyla bir kitapta neden ve nasıl topladığını anlattı, çalışmayla ilgili soruları yanıtladı.

23 Kasım 2014 - Ternitz AKM: Niederösterreich-Ternitz’de 2003’ten beri faaliyette olan “Ternitz Alevi Kültür Merkezi” (Ternitz AKM) tarafından, 23 Kasım 2014 günü organize edilen söyleşi ve kitap tanıtım etkinliğinin başlığı, “Türkiye’den Göçün 50 Yılı ve Avusturya Alevileri” idi. Ternitz AKM Başkanı Abidin Anıl ve aynı dernekten dede Zeynel Altun’un da kısa birer konuşma yaptığı bu etkinliğe, Ternitz AKM’nin yönetici ve üyelerinin yanı sıra, aynı bölgede bulunan “Ternitz Kürt Kültür ve İnformasyon Merkezi” ile “Niederösterreich İşçi-Gençlik Kültür Merkezi-İGKM”den temsilciler ve Yeşiller’den politikacı Hikmet Arslan da katılım sağladı.

7 Aralık 2014 - Viyana DHD: “Avusturya Demokratik Haklar Federasyonu-ADHF”nin Viyana derneği “Viyana Demokratik Haklar Derneği”nin 7 Aralık 2014 günü kendi lokalinde düzenlediği kitap tanıtımı ve sunum, “Austrofaşizmin İktidar Yılları ve Yenilgisi” başlığıyla gerçekleşti.

13 Aralık 2014 – Innsbruck IEK: ADHF’nin Innsbruck’taki üye derneği “Innsbruck Eğitim ve Kültürevi“ ile “Dersim Eyaleti Doğa ve Kültür Derneği-Innsbruck“un, 13 Aralık 2014 günü birlikte organize ettiği kitap tanıtım ve sunum, “Türkiye Kökenli Nüfusta Demokratik, Sol-Sosyalist Kurumların Gelişmesinin 50 Yılı” adıyla gerçekleşti. Etkinlikte, IEK Başkanı Hıdır Uludağ ve Dersim Der-Innsbruck’un Başkanı Abbas Özkan da birer konuşma yaptılar. Katılımcılar arasında, AABF’ye bağlı Innsbruck Alevi Kültür Merkezi’nin Başkanı Ahmet Işık ve ATİGF’in Innsbruck’taki kurumu “Tirol Demokratik Göçmenler Derneği”nden temsilciler de yer aldı.

14 Aralık 2014 – Linz DİKD: Avusturya’da 1988’den beri faaliyette olan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu - DİDF’in Linz’deki üye derneği Demokratik İşçi ve Kültür Derneği-DİKD’nin 14 Aralık 2014 günü organize ettiği “Göçün 50. Yılında Demokratik Dernekler” başlıklı panelin konuşmacıları; gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek, DİDF, Mezopotamya Derneği, ATİGF, ADHK ve PERG- PSAKD temsilcilerinden oluştu. Moderasyonunu DİDF Genel Başkanı Coşkun Kesici’nin üstlendiği panelde yazar Şimşek, hem “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı yeni kitabını tanıttı, hem de ilgili başlık altında bir sunum yaptı.

28 Aralık Pazar – Nazım Derneği Viyana: 2009’dan beri faaliyette olan Viyana Kültürlerarası Nazım Hikmet Derneği, “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı kitapla ilgili tanıtım ve sunum etkinliğini, 28 Aralık 2014 günü “Austrofaşizmin İktidar Yılları ve Yenilgisi” başlığı altında organize etti. Etkinliğin girişinde, dernek yöneticilerinden Nazmi Ateş, bir selamlama konuşması yaptı, kısaca derneklerini tanıttı ve etkinliklerden örnekler verdi. 

11 Ocak 2015 – Viyana HKD: DİDF’e bağlı Viyana Halk Kültür Derneği-HKD’nin organize ettiği tanıtım ve sunum etkinliği, 11 Ocak 2015 günü, “Türkiye’den Göçün 50 Yılı ve Avusturya Emekçilerinin Renkli Yüzü” adıyla yapıldı.

27 Mart 2015 – Hallac Medien + AFRO: Hallac Medien, yayımlanmasına katkıda bulunduğu kitabın okuyucuya ulaşmasında da destek sunmak amacıyla, 27 Mart 2015 günü AFRO’da, “Misafir işçilerden yeni azınlıklara” adlı bir tanıtım ve sunum etkinliği organize etti. Moderasyonunu Hasan Aslan’ın üstlendiği etkinlik, Viyana Kültür Dairesi (Wien Kultur – MA 7) tarafından desteklendi.

29 Mart 2015 – KOMKAR: 26-29 Mart 2015 günleri arasında gerçekleştirilen “Viyana 11. Kürt Kitap Fuarı”nın konuk yazarlarından biri de Hüseyin Şimşek oldu. Şimşek, “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı kitabını tanıttıktan sonra, “Avusturya Kürt toplumunun oluşumu ve kurumlaşma tarihi” başlıklı bir konferans verdi.

18 Nisan 2015 - ”bil:kult“: Viyana’nın çiçeği burnunda kurumlarından biri olan “Bilim ve Kültür Enstitüsü-“bil:kult“, “Avusturya Çağdaş Girişimciler Derneği” tarafından da desteklenen kitap tanıtım ve sunum etkinliğini, 18 Nisan 2015 günü, “Göçün Elli Yılı ve Azınlık Olma Süreci” başlığı altında organize etti. Etkinliğin moderasyonunu, “bil:kult“un kurucu yöneticilerinden gazeteci Serdar Erdost üstlendi.

26 Nisan 2015 – AFA/Viyana AKM: Anadolu Fedrasyonu Avusturya’ya bağlı Viyana Anadolu Kültür Merkezi-Viyana AKM’nin organize ettiği tanıtım ve sunum etkinliği, 26 Nisan 2015 günü, “Avusturya’da Faşist Hareketin Dünü Bugünü” adıyla yapıldı.

21 Mayıs 2015 – Hallac Medien + Amerlinghaus: Hallac Medien, yayımlanmasına katkıda bulunduğu kitabın okuyucuya ulaşmasında destek sunmak amacıyla organize ettiği ikinci etkinlik, 21 Mayıs 2015 günü Amerlinghaus’da yapıldı. Amerlinghaus ile korperasyona gidilerek organize edilen kitap tanıtımı ve sunum, Viyana Kültür Dairesi (Wien Kultur – MA 7) tarafından desteklendi. Yazar Şimşek bu etkinlikte, “Avusturya’da Aleviliğin Tanınma Süreci ve Sorunlar” başlıklı bir sunum yaptı.

Türkçe bir kitabı Avusturya’da okurla buluşturmak

Hüseyin Şimşek’in “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı yeni kitabı, Türkiye’de ve Türkçe yayımlanmıştı. Ama bu kitap, herkesten önce Avusturyalıları ve Avusturya’daki sayıları 300 bine dayanmış Türkiye kökenlileri ilgilendiriyordu. Avusturya’da Türkçe kitap dağıtım ağları olmadığı için, ilgi duyan kurumlarla düzenlenen kitap tanıtım ve sunum etkinlikleri, bu konudaki önemli (işlevsel) kanallardan en başta gelenidir. Yukarıda sıralanan kitap tanıtım ve sunum etkinlikleri üzerinden, “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı kitap, Avusturya’da ilk sekiz ay içinde toplam 150 küsür okura ulaştırılmış oldu. Kitabın Almanca basımı için çeviri ve diğer hazırlık çalışmaları devam ediyor. (info@hallac.org)


<-geriye: