TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Eğitin Bakanlığı Bölüm Başkanlrından Kurt Nekula, Ganztagschule Neubau Müdiresi Betrix Handschmann ve aynı okuldan danışman eğitimci Evrim Akkılıç.

“Avusturya Temel Eğitim Reformu”, Yol Tv’de!

Avusturya’da, Aralık 2012’de, temel eğitim sisteminde önemli bir düzenlemeye gidildi. “Ganztagschule” (Tamgün Okul) “Schulische Tagesbetreuung” (Okulda Gündüz Bakım ve Eğitim Programı” adı verilen bu yeni düzenleme için, “temel eğitimde reform” diyenler var! Yol Tv’de ekrana gelen Tanıklar Arasında programının Haziran ayı gündemi, “Avusturya’da Eğitim Reformu”.

Hallac – Hallac Medien tarafından hazırlanıp sunulan ve Yol Tv’de ekrana gelen Tanıklar Arasında programının Haziran ayı gündemi, “Avusturya’da Eğitim Reformu”. Program, 3 Haziran Pazartesi akşamı Avrupa saatiyle 20:00’de, 5 Haziran Çarşamba günü ise saat 17:00’de yayımlanacak. Bir analiz, araştırma ve dosya programı olan Tanıklar Arasında, her ay en az dört tekrarla ekrana geliyor.

Avusturya’da, Aralık 2012’de, temel eğitim sisteminde önemli bir düzenlemeye gidildi. “Ganztagschule” (Tamgün Okul) “Schulische Tagesbetreuung” (Okulda Gündüz Bakım ve Eğitim Programı” adı verilen bu yeni düzenleme için, “temel eğitimde reform” diyenler var! Öne çıkarılan slogan ise şu: “Çocuklarımızın hak ettiği eğitim ve eğlence fırsatı!” Bu yeni düzenlemeden dolayı, yeni bir “hizmet yasası”na gerek olup olmadığı tartışması ise sürüyor. Avusturya Federal Hükümeti Eğitim, Sanat ve Kültür Bakanı Claudia Schmied, böyle bir yasal düzenlemeye, sadece “eğitim reformu” sebebiyle değil, genelde ihtiyaç olduğunu ifade etti. Bakam Schmied, yeni bir “hizmet yasası”na ihtiyaç var diye, okullarda başlatılan yeni uygulamanın aksamayacağını da sözlerine ekledi.

Tanıklar Arasında Haziran programı, “Tamgün Okul” ve “Okulda Gündüz Bakım ve Eğitim” uygulamalarını birçok yönüyle anlatan ve tanıtan 50 dakikalık bir dosya ile Yol Tv ekranlarında olacak. Bilgisine başvurulanlar arasında başta Avusturya Eğitim, Sanat ve Kültür Bakanlığı bölüm başkanlarından Kurt Nekula olmak üzere, okul müdürleri, öğretmenler, pedagoglar, eğitmenler, danışmanlar, veliler ve elbette öğrenciler yer alıyor. Viyana, Linz, Perg gibi kentlerdeki okullardan örnekler veriliyor.

Avusturya’da zorunlu eğitimi, bugüne kadarki yarım gün okul sisteminin nasıl işlediğini, yeni temel eğitim sisteminin her yönünü, yeni kayıt sistemini, yeni düzenlemelerle eğitimde belirlenen hedefleri merak ediyor ve bilmek istiyorsanız, buyrun ekran başına. Yol Tv’yi internet üzerinden www.yoltv.eu linkinde canlı izlemeniz mümkün.


.........................................
Tanıklar Arasında/Yol Tv
Avusturya’da “Eğitim Reformu”!
3 Haziran Pzt, Avrupa saatiyle 20:00’de
5 Haziran Çrş, Avrupa saatiyle 17:00’de


<-geriye: