TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Mülteciler, Traiskirchen'den Viyana'ya uzun yürüyüşe geçmezden önce, iltica kampının önünde görülüyor. (Foto: Zige Tv)

“Avusturya’da mülteci olmak”, Yol Tv’de!

Tanıklar Arasında programının Mayıs ayı gündemi, “Avusturya’da mülteci olmak”. Program, 13 Mayıs Pazartesi akşamı Avrupa saatiyle 20:00’de, 15 Mayıs Çarşamba günü ise saat 17:00’de yayımlanacak.

Hallac Medien – Yapımcılığını Hallac Medien’in üstlendiği, ayda bir Yol Tv’de ekrana gelen Tanıklar Arasında programının Mayıs ayı gündemi, “Avusturya’da mülteci olmak”. Program, 13 Mayıs Pazartesi akşamı Avrupa saatiyle 20:00’de, 15 Mayıs Çarşamba günü ise saat 17:00’de yayımlanacak. Bir analiz, araştırma ve dosya programı olan Tanıklar Arasında, her ay en az dört tekrarla ekrana geliyor.

Avusturya, Kasım 2012 tarihinden itibaren, “ilticacıları eylemde olan ülke” olarak, dünya kamuoyunu meşgul eder oldu. Davasının sonuçlanmasını bekleyen binlerce ilticacıdan bir grup; şehirler arası bir uzun yürüyüş yaptı, başkent Viyana’nın en merkezi parklarından birinde çadır açıp kamp kurdu, açlık grevine başladı, polis müdahale edince, yakındaki ünlü bir kiliseye sığınıp işgal etti ve eylemini burada sürdürdü. 2012’nin sonlarında bunlar olurken, Şubat 2013’te, ilticacıları desteklemek için, bu kez binlerce insan hakları savunucusu, Viyana meydanlarına çıktı, sokaklarına döküldü.

İşte Tanıklar Arasında programında, bu iki güncel gelişmeden yola çıkılarak, Avusturya’da mülteci, ilticacı olmak mercek altına alınıyor. Bu ülkede ilticacı olmak nasıl bir şey! İlticacılar neden eylemlere başladı? Talepleri nelerdi? Onlara destek verenler ne istiyordu?... İlticacılarla ilgili yasal ve hukuki süreçlerdeki gelişmeler, değişimler nelerdi, nasıl olmuştu? Bu ülkede iltica hakkını kullanma prosedürü neydi? Programda, mülteci sorunu birçok farklı açıdan işleniyor. Elbette, her zaman olduğu gibi, mikrofon, konuyla ilgili çok sayıda tanığa tutularak!

Programda, ilticacılar sorunuyla ilgili tanıklıklarına başvurulanlar arasında “Asyl in Not” Başkanı Michael Genner, Yeşiller Partisi ülke milletvekili Alev Korun, Yeşiller Partisi Viyana eyalet meclisi üyesi Şenol Akkılıç, ATİGF’ten Mehmet Yalçın, DİDF’ten Osman Çakırca, Viyana Dersim Derneği Başkanı Feride Türkmen, Viyana Nazım Derneği’nden Nazmi Ateş, sendikacı Hasan Tanyeli gibi isimler yer alıyor.

 

.........................................
Tanıklar Arasında/Yol Tv
13 Mayıs Pazartesi, saat 20:00’de
15 Mayıs Çarşamba, saat 17:00’de


<-geriye: