TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

VHS Wien, Tanıklar Arasında programıyla Yol Tv ekranında!

VHS (yüksek halk okulları), bu yıl, kuruluşlarının 125. yılını kutluyor! Hallac Medien, “Tanıklar Arasında” adlı 50 dakikalık programıyla, VHS’leri a’dan z’ye Yol Tv ekranına taşıyor. Programı, www.yoltv.eu internet adresinden canlı izleyebilirsiniz.

Hallac Medien - Tanıklar Arasında programının Nisan ayı teması, VHS Wien. Çünkü bu halk okulları 2013 yılında, kuruluşlarının 125. yılını kutluyor! Ki halk okulları için ilk adım, 1887 yılında başkent Viyana’da atılmıştı. Çok sayıda VHS yöneticisi, çalışanı, öğretmeni, pedagogu, kursiyeri ve öğrencisiyle görüşmeler yapıldı. Çok sayıda farklı VHS mekanı ziyaret edildi, bu mekanlarda süren çalışmalar kaydedildi.

İkinci eğitim şansı için hazırlık, onlarca dilin öğrenimi, insan ve politika alanı, mesleki eğitim, sağlık eğitimi, kültür ve serbest zaman kursları... Bu okullarda, eğitimin yanı sıra, temel bir hizmet olarak danışmanlık da yapılıyor. Öte yandan VHS Wien, sadece kendi mekanında kurs vermekle yetinmiyor. Wiener Wohnen, ZARA, Österreichischen Gesellschaft für Politische Bildung (Avusturya Politik Eğitim Birliği) gibi kurumlarla ortak çalışmaları da var.

Program, VHS’lerin kuruluş süreciyle başlıyor. “Halk eğitimi” için ilk dernek, ne zaman ve nerede kuruldu? Bu okullar, ülke çapına ne zaman yayılmaya başladı? Faşizm yıllarında, VHS’lere ne oldu? Çokdilli çalışanlarla çokdilli bir eğitim ve danışmanlık, nasıl gerçekleştiriliyor? Sayıları yaklaşık 650 kişiyi bulan VHS Wien çalışanlarını ne kadarı göçmen kökenli? Bütün bu soruların yanıtları aranarak, 50 dakikalık programda, VHS Wien a’dan z’ye ekrana taşınıyor.

...................................................
Tanıklar Arasında
15 Nisan Pazartesi, Avrupa Saatiyle 20:00‘de
17 Nisan Çarşamba, saat 17:00‘de
www.yoltv.eu


<-geriye: