TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

www.hallac.org yayınına son verdi!

Şubat 2016'da bugünkü haliyle güncellemeye başladığımız www.hallac.org adlı sanal haber ve fikir dergisinin yayınına son veriyoruz. Böyle bir kararı neden aldık? Sanal dergide düzenli yazmış yazarlar, süreci nasıl değerlendiriyor? Bu pencerenin, sanal dergi halinin son yazısını hep birlikte yazdık. hallac.org, Hallac Medien- und Kultur Verein'in resmi iletişim penceresi olarak açık kalacak.

Viyana – 2000 yılından beri Viyana’da faaliyette olan Hallac Medien- und Kultur Verein’in çatısı altında, yeni bir yayın kanalı olarak www.hallac.org’u Şubat 2016'da bugünkü haliyle güncellemeye başlamıştık. Yayına, 7-8 yazarla başladık. Çoğalacağımızı hesaplıyorduk. En az yazmaya başlayanlar kadar, "yazarım" ya da "yazmak istiyorum" diyen arkadaşlarımız vardı. Fakat (Songül Yarar hariç) onlar yazmaya bir türlü başlamadığı gibi, yazmaya koyulan kimi arkadaşlarımız da tek yazıda kaldılar, devam edemediler. Aksamalarla da olsa sonuç itibariyle düzenli yazan beş kişi kalmıştık geriye. Son toplantımızda Murat Naroğlu dostumuz da yazmaya devam edemeyeceğini, arada bir yazı verebileceğini beyan edince, elde kaldı dört kişi: Hüseyin Şimşek, Hakan Gürses, Erhan Altan ve Rohat Miran. Arada bir yazı veren Resmiye Aslan’la birlikte dört buçuk kişiydik.

Bu kadar az yazara rağmen sayfanın belli bir yazı trafiğinin olması, ayda 10 binin üzerinde takip alması için, ağırlıkla sayfanın yayın yönetmeni Hüseyin Şimşek, yanı sıra dernek yönetiminden Resmiye Aslan haberler, görüşmeler yapmaya çalıştı bugüne kadar. Pencerenin güncel kalmasında ve küçümsenmeyecek bir takip düzeyi tutturmasında bunların önemli bir rolü oldu.

Bugüne kadar yazan arkadaşların bu gayreti, büyük bir özveriydi. hallac.org, bu özveriyle iki yıl devam etti. Hallac Medien, hepsine müteşekkirdir. Öte yandan, elbette bu karşılıklı bir özveriydi; başta yayın yönetmeni Hüseyin Şimşek olmak üzere, (Kerime Şimşek ve Resmiye Aslan’la birlikte) derneğin üç yöneticisi de gönüllü bir emek ve çaba harcayageldi. Bir çalışmanın yürüyüp yürümeyeceğine, yeterli bir gelişim sağlayıp sağlamayacağına karar vermek için, iki yıl ziyadesiyle yeterli bir zaman, hatta fazla bile.

Şubat 2016'dan beri sanal bir haber ve fikir penceresi olarak açtığımız hallac.org'un yayınına, Şubat 2018 itibariyle son veriyoruz. Bu aydan itibaren hallac.org, Hallac Medien- und Kultur Verein'in resmi iletişim penceresi olarak açık kalacak.

YAZARLAR, SÜRECİ NASIL DEĞERLENDİRDİ?

Hüseyin Şimşek: Yüksek tuttuğumuz çıtayı düşürmektense

İki yıl önce, 7-8 yazarla başladık. İki yıl sonra, düzenli yazanlar olarak sayımız dörde kadar geriledi. Sayfanın yayın yönetmeni olarak, “başka birine devretme seçeneği”ne de kapıyı açık tutarak, görevimi bırakma kararı aldım. Sayfada yazanların içinden biri olarak, diğer yazar arkadaşlara göre fazladan çabam, sadece gelen hazır yazıları sayfaya yerleştirmek olmadı; haberler, görüşmeler, tanıtımlar, duyurular kaleme aldım. Fakat, sayfada yazanlar konusunda bir çoğalma, bir renklenme yaşanamıyordu. Bu durumda, yayından sorumlu kişi olarak geri çekilmeyi gerekli görür oldum. Benim yaptığım işe talip çıkmadı aramızda, bir adım daha atmamız şart oldu: Yayına son vermek!

ÖVP-FPÖ hükümeti altında geçecek, muhalefetin de oldukça geriletildiği bir dönemde hallac.org gibi olanaklar çok işe yarayabilir aslında. Özellikle de Türkiye kökenli azınlıklar açısından medya alanı fecaat durumda. 'Sol'a doğru tam bir çölleşme yaşanıyor. 10 yıl sürmüş bir Öneri gazetesi deneyimim vardı. hallac.org’da çıtamız daha yüksek olsun istedim. Ama, bu çalışmada yer alan herkesin çabalamasına rağmen, yazacak insan sıkıntısı giderilemedi.

Son üç yılda çıkan (her biri 500 sayfa) üç tane araştırma kitabının tanıtımları, yıllar önce tükenmiş roman ve şiir kitaplarımın yeni baskıları, birikmiş yeni roman ve şiir dosyaları beni bekliyor. Yani yapılacak işler, her zamanki gibi başımdan aşkın. İki yıl boyunca düzenli yazan yazar arkadaşlarımın her ay yeni yazılarını okumak ve paylaşmak güzeldi, heyecanlıydı. Hepsine çok çok teşekkür ediyorum.

Erhan Altan: Değerli ama çılgınca çabalar!

Viyana’ya ayak bastığından beri yeni mecralar yaratmaya ve Türkiyelilere yönelik gazetecilik yapmaya girişti Hüseyin Şimşek. Bense her fırsatta bu değerli çabalarını bir çılgınlık olarak niteledim ve inançsızlıkla seyrettim. Şimdi geldiğimiz noktada haklı çıktığım için üzgünüm.

Hakan Gürses: Kötü bir dönemde bitiyor bu çaba!

Bir medya çalışması daha sona eriyor. “Çabası” demek daha doğru olur. Çünkü Viyana bazlı bu portal, bir grup insanın “almadan vermek”, yani gönüllülük ilkesinden beslenen çabalarıyla yayın hayatına başladı, bugüne dek de yayınını sürdürdü. Kötü bir dönemde bitiyor bu çaba. Eleştirel seslere, milliyetçilikten ve dogmatizmden uzak fikirlere çok ihtiyaç duyulan bir dönemde bitiyor.

Kâr ya da “sözcü yayın organı” olma hedefi gözetmeyen; bilgi ve fikir aktarımını, tartışmayı, yeni ufuklar açmak için sınırları zorlamayı kendine ilke edinmiş medya çabalarının belki de ortak kaderi bu. Gönüllülük, önemli bir ilke. Gönül, uçsuz bucaksız bir kaynak değil ama maalesef. “Hayat şartları” bireysel yaşamlarda öyle büyük engeller çıkarıyor ki bazen, gönül de yetmiyor çabayı sürdürmeye, toplumsal-siyasal angajman da.

Çalışma arkadaşlarımın tümüne teşekkür ediyorum. Onların yazılarından çok şey öğrendim, onlarla birlikte çalışmanın keyfini yayın toplantılarımızda yaşadım, kolektif büyüttüğümüz ağacımızın filiz vermesini mutlulukla an be an izledim. Hüseyin Şimşek, 2000’lerin başında çıkmaya başlayan Öneri dergisinde olduğu gibi burada da eleştirelliği ile çabalarımıza yön gösteren ve titiz gazeteciliğiyle olduğu kadar, bitmez tükenmez özverisi ve enerjisiyle de bizleri harekete geçiren yayın yönetmenimiz oldu. Ona özel şükranlarımı iletmek isterim buradan.

Şimdilik bu pencere kapanıyor; başka yerlerde başka pencereler açılacaktır. Dünyaya özgürlük, eşitlik ve dayanışma gözüyle, soldan bakmaya ve müdahale etmeye yönelik pencereler... Onların birinde tekrar buluşacağız, sevgili okurlar. Şimdilik hoşçakalın!

Rohat Miran: Viyana’nın çorak iklimine su serpti

www.hallac.org’un motor gücü Kekê Hüseyin’di. Geri çekilme kararına saygı duyuyorum. Onun geri çekilmesi halinde, sayfanın bugünkü konumundan çok daha ileriye gidebileceğine ihtimal veremiyorum. Ben, 4 kişinin hallac.org’da yazabiliyor olmasını bile, Viyana’nın -bizim cephemizden- çorak iklimine su serptiğini düşünüyorum. Bu nedenle, yazılarımı sürdürmek isterdim. Devam edebilmek için neler yapılabileceğine dair somut bir önerim maalesef yok. Bu ana kadar yapabildiğimden (ayda bir yazı vermekten) daha fazlasını yapacak koşullara sahip değilim ne yazık ki.

Diyalektik, başlangıç ve sonlar konusunda hiç de öyle iyimser değildir. Süreklilik olduğunu, değişimin ve hareketin devam ettiğini söyler. hallac.org’un olmasa da Kekê Hüseyin’in kültür ve edebiyat yolculuğunun -şekli, biçimi, yöntemi değişse de- devam edeceğini düşünüyorum. Bugüne kadar gözler önünde olan praktiği, çizgisi, bu cümleyi rahatlıkla kurmama olanak sağladı. Bütün emeği için teşekkürler.

Murat Naroğlu: Yeni bir başlangıç da olabilir

Yaklaşık iki yıl boyunca, farklı konulardaki yazılarımla hallac.org sayfasındaydım. Şimdiyse bir sona gelmiş bulunuyoruz. Sitenin yola devam etmeyecek olması elbette üzücü ancak bu durum, yazar arkadaşlar açısından yeni bir başlangıç da olabilir. Beni sorarsanız, on yılı aşkın bir sürenin ardından artık pek yazmak istemiyorum. Sözcükler affeder umarım.

Siteye büyük emek harcayan Hüseyin Şimşek'e çok teşekkür ediyorum. Değerli çalışmaları ve sohbetleriyle yaşamımı zenginleştiren, aynı sayfayı paylaştığım güzel insanlarla görüşmeye devam edeceğiz. Aramıza katılmak isteyen okuyucular buyursunlar efendim. Muhabbet güzel şey.

.........................................................................
Hallac Medien, 5 Şubat 2018, info@hallac.org


<-geriye: