TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Dersim-Hamburg-Viyana hattında bir öykücü: Ali Hıdır Derin

2010 yılından beri öyküleriyle yazın dünyasına adım atmış bulunan Ali Hıdır Derin’in yayımlanmış üç kitabı var: “Hükümet Yolu”, "Almanyalı" ve “Göçler: Umut Yolu”. Her üç kitapta da mizahi bir anlatım tercih edilmiş. Öykülerinin birçoğunun “yaşanmış hayat hikayeleri” olduğunun altını çiziyor yazar. 1989’da Hamburg’a yerleşen Derin, son birkaç yıldır Viyana’da sürdürüyor yaşamını.

Hallac MedienAli Hıdır Derin, 1958 yılında Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı Karagöl köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta örenimini Pülümür’de tamamlayıp, 1972 yılında ailesiyle Bursa’nın Gemlik ilçesine göç etti. Bir süre hamallık yaptı, inşaatlarda çalıştı, ardından fabrika işçiliğine başladı. Çalışma hayatı süresince, Gemlik’teki çeşitli parti, sendika ve derneklere üye oldu, yöneticilik yaptı. 1989’da, bir kere daha göç yolları görününce kendisine, Almanya’nın Hamburg kentine yerleşti. Orada, demiryolları işletmesi çalışanları arasına işçi olarak girdi. Yanı sıra sendikal çalışmalara katıldı. Çalıştığı işkolundaki grevi örgütleyenlerden biri olduğu için işine son verildi.

Ali Hıdır Derin, 2010 yılından beri öyküleriyle yazın dünyasında. Bugüne kadar üç kitabı yayımlandı: “Hükümet Yolu”, "Almanyalı" ve “Göçler: Umut Yolu”. Gün Yayınları arasında 2010 yılında çıkan “Hükümet Yolu” adlı ilk kitabı, “yaşanmış öyküler”den oluşuyor. Kitabın önsözü, Türkiye’nin kültürden sorumlu eski bakanlarından Fikri Sağlar’a ait. Sağlar, bu ilk kitap için, “İyi ile kötü bu kitabın baskın teması... İyilerin azaldığı, kötülerin çoğaldığı bir dünyaya dikkat çekmek ise amacı olmuş”, değerlendirmesinde bulunuyor. Öykücü Derin, daha ilk kitabından itibaren, -Sağlar’ın da yazdığı önsözde dikkat çektiği üzere- mizahi bir anlatımı tercih etmişti.

Derin’in üçüncü kitabı “Göçler: Umut Yolu” ise 2013 yılında Mavi Defter Yayınları tarafından yayımlandı. Bu kitapta da mizah tarzında öyküler yer alıyor. Kitabına yazdığı önsözde, bu öykülerin birçoğunun da “yaşanmış hayat hikayeleri” olduğunun altını çiziyor yazar. Kitapta sadece Türkiye kökenli göçmenler anlatılmıyor, “Hans’ın hikayesi” de var örneğin. Neo-Nazilerle karşılaşmalar ve çatışmalar da. Üçüncü kitaptaki anlatıların bir özelliği de her bölümün sonunda, büyük harflerle yazılmış bir “ana fikir” cümlesinin yer alışı.

Ali Hıdır Derin, ilk üç kitabını yazdığında Almanya’da yaşıyordu, dolayısıyla öyküler de Almanya’da geçiyor. Arka planda ise terk edilen memleket (çok sayıda Anadolu kenti, kasabası, köyü) var. Derin, son birkaç yıldan beridir ise, Avusturya’nın başkenti Viyana’da sürdürüyor yaşamını. Viyana Alevi Toplumu adlı derneğin yönetiminde yer alan Ali Hıdır Derin, bir yandan da yeni kitabının yayınlanması için çaba harcıyor.

-------------------------------------------------
info@hallac.org
4 Kasım 2017


<-geriye: