TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Kopya kültürü ve popüler Türk sinemasının belgeseli Viyana’da

Yönetmen Cem Kaya, “Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” belgeselde, Hollywood yapımlarından kopyalanan senaryoların, birebir kullanılan sahne ya da film müziklerinin; Türkiyeli Örümcek Adamların, Süpermenlerin, Kovboyların ya da yerli Exorcist’lerin yanı sıra telif sorunlarını, sendikaların zayıflığını, set işçilerinin çalışma koşullarını, bitmeyen sansür mücadelelerini de sunuyor.

Viyana – “Yeni Viyana Divan” adlı dernek, Cem Kaya’nın yönetmenliğini üstlendiği “Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” belgeselini Viyanalı izleyicilerin karşısına çıkarıyor. Gösterim, 16. Kasım 2017 Perşembe günü, saat 19:00’da Kulturzentrum Amerlinghaus’da gerçekleştirilecek. Moderatörlüğünü Ece Özdemir’in yapacağı gösterimde, belgeselin yönetmeni Cem Kaya da hazır bulunacak ve izleyicilerle söyleşecek. Yeşilçam’ın neden hem yerli hem yabancı; bir başka değişle neden hem yerli filmmiş gibi yapan yabancı, hem yabancı filmiş gibi yapan yerli film olduğunu anlamak için güzel bir fırsat.

Dünya prömiyeri 68. Locarno Film Festivali’nde gerçekleştirilen belgesel, aralarında Rotterdam ve Berlin’in de bulunduğu çeşitli festivallerde seyirci ile buluşmuştu. Dönemin ruhunu koyu bir mizah duygusu eşliğinde ele alarak, Yeşilçam’ın eşsiz tarihini yetkin ve mizahi bir şekilde gözler önüne seren bu çalışma, 7 yıl süren bir çalışmanın ürünü.

Yönetmen Cem Kaya, Yeşilçam’ın önemli oyuncuları, yönetmenleri ve teknik adamlarıyla yaptığı görüşmeler ve Yeşilçam’ın kopyaladığı sayısız filmden karşılaştırmalı örneklerle başarılı bir anlatı kuruyor. Bu anlatı bizlere, Hollywood yapımlarından kopyalanan senaryoların, birebir kullanılan sahne ya da film müziklerinin; Türkiyeli Örümcek Adamların, Süpermenlerin, Kovboyların ya da yerli Exorcist’lerin yanı sıra telif sorunlarını, sendikaların zayıflığını, set işçilerinin çalışma koşullarını, bitmeyen sansür mücadelelerini de sunuyor.

Kaya’nın bu ilginç belgeseli, Viyanalı seyircinin karşısına İngilizce ve/ya Almanca altyazılı olarak çıkacak.

---------------------------------------------------
16 Kasım 2017, Perş.
Saat: 19:00

Kulturzentrum Amerlinghaus
Stiftgasse 8, 1070 Wien
<-geriye: