TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Avusturya’da seçim vardı: “Sağ”a kaymaya devam!

Şu anda parlamentoda bulunup seçimlere katılan partiler baz alınıp ifade edildiğinde, oy kullanan seçmenin tercihi yüzde 57.6’yla sağ cenaha yönelik oldu. Kimi Avusturya gazeteleri, ülkenin “sağa kaymaya devam” ettiği yönünde başlıklar attı. “Solda kalan” şeklinde nitelendirilen partilerin toplam oy oranı ise yüzde 35.1. “Ne sağa ne sola, ileriye” şiarına sahip NEOS da “liberal cenah”tan sayılıp “anti-sağa” katılırsa bu oran, yüzde 40.2’ye çıkıyor.

Hallac Medien – Avusturya’da katılımın yüzde 67.6 olarak gerçekleştiği 15 Ekim 2017 genel seçimlerinde, 29 Eylül 2013 seçiminden beri parlamentoda grubu bulunan beş partiden dördü (SPÖ, ÖVP, FPÖ ve NEOS) oylarını farklı oranlarda artırırken, seçimden kısa süre önce iki bölünme yaşayan Yeşiller Partisi oylarının yarısından fazlasını kaybederek (yüzde 3,9’la) yüzde 4 olan barajın altında kalmakla yüz yüze. Yeşiller Partisi’nden ayrılıp kendi adına ayrı bir liste oluşturarak seçimde yer alan Peter Pilz, eski partisinden daha yüksek bir oy oranı (yüzd 4,3) tutturarak, parlamentoya girme şansı yakaladı.

Seçimin kesin sonucu, posta yoluyla kullanılan ve yurt dışı temsilciliklerinden gelecek oylarının sayımının tamamlanacağı Perşembe gününden itibaren kesinleşecek. Sandıklardan çıkan sonuçlara göre, partilerin yeni oy oranları şöyle: Önceki seçimde ikinci sırada yer alan hıristiyan-muhafazakar ÖVP yüzde 31.6, birinci sıradan ikinci sıraya inen sosyaldemokrat SPÖ yüzde 26.9, üçüncü sıradaki konumunu koruyan aşırı sağcı FPÖ yüzde 26, beşinci sıradaki yerini bir basamak yükselten NEOS 5.1, Yeşiller’den ayrılan milletvekili Peter Pilz’in grubu Liste Pilz yüzde 4.3. Eğer, posta yoluyla kullanılan ile yurt dışı temsilciliklerinden gelecek oylar sonucu değiştirmezde, sonraki döneminde Avusturya Parlamentosu’nda bu partiler yer alacak.

Yeşiller Partisi’nin oy oranı, sandık oylarına göre barajın altında kalacak kadar gerilemişken, KPÖ Plus umulan sıçramayı yapamadı ve aldığı oy oranı yüzde 0.73’de kaldı. Bu sonuçla, bir önceki seçime göre yüzde 0.29 oy kaybına uğradı. 2013 seçimlerinde bu partinin oy oranı yüzde 1 idi. Türkiye kökenliler tarafından kurulan, AKP çizgisindeki NBZ’nin (Neue Bewegung für die Zukunft/ Gelecek İçin Yeni Hareket) oy oranı ise, 2.600 kişilik oyla yüzde 0.6 olarak gerçekleşti.

Yeşiller’in oyları en çok SPÖ ve ÖVP’ye aktı

Oy oranı yüzde 12.4’ten yüzde 3,9’a düşmüş görünen ve posta yoluyla kullanılan oylarla yüzde 4’ün üzerine çıkıp parlamentoya girmesi umulan Yeşiller Partisi, eski oylarının en büyük bölümünü sosyaldemokrat SPÖ (161 bin), ardından hıristiyan-muhafazakar ÖVP’ye kaptırdı (84 bin). Bu partiden ayrılıp, ayrı bir liste çıkaran Peter Pilz, Yeşiller’in oylarını bölmede üçüncü sırada yer aldı (67 bin). Yeşiller Partisi’nden ayrılan gençlerin birlikte hareket ettiği KPÖ Plus, aldığı yüzde 0.7 oy oranıyla bu seçimde de bir ilerleme kaydetmedi; dolayısıyla ayrılan gençlerin Yeşiller’e oy kaybettirişleri de belirleyici bir oranda değil. Fakat, bölünmüş olmanın yarattığı atmosfer ve partinin güven veren konumunu kaybetmesi üzerinden önemli etken oldu bu ayrılmalar.

En yüksek işçi oranı aşırı sağcı FPÖ’de

Seçim sonuçlarının göstergelerinden biri, işçilerden en yüksek oranda oy alan parti aşırı sağcı ve “yabancı karşıtı” FPÖ oldu. FPÖ’de işçilerin oy oranı yüzde 59’u bulmuşken; bu oran sosyaldemokrat SPÖ’de yüzde 19, muhafazakar ÖVP’de yüzde 15. Sosyaldemokrat SPÖ’nün en yüksek oy oranını tutturduğu seçmen kitlesi, devlet (kamu) memurları (yüzde 41) ve emekliler (yüzde 39) oldu. Devlet memurlarında ÖVP yüzde 27, FPÖ yüzde 12 oy oranına sahip. Birinci parti olan muhafazakar ÖVP’nin en yüksek oy aldığı seçmen grubu ise, yüzde 41’le serbest meslek sahipleri, yüzde 31 ile memur statüsündeki çalışanlar oldu.

Oyunu en çok yükselten ÖVP oldu

Kesin olmayan bu sonuçlara göre, oyunu en çok yükselten Sebastian Kurz’un başına geçtiği muhafazakar sağcı parti ÖVP oldu. ÖVP’nin oy oranını yükseltmesi yüzde 7.6 bandında görünüyor. Oyunu artıran ikinci parti aşırı sağcı FPÖ, yüzde 5.5 gibi bir yükseliş gösterdi. Küçümsenecek bir oran değilse de hem bu parti tarafından hem de karşıtlarında daha büyük bir sıçrama beklentisi vardı. NEOS yüzde 0.2, sosyaldemokrat SPÖ yüzde 0.1 bir oy artışıyla, verili pozisyonlarını korumuş oldular.

Bu durumda, şu anda parlamentoda bulunup seçimlere katılan partiler baz alınıp ifade edildiğinde, oy kullanan seçmenin tercihi yüzde 57.6’yla sağ cenaha yönelik oldu. Bu yüzden kimi Avusturya gazeteleri, ülkenin “sağa kaymaya devam” ettiği yönünde başlıklar attı. “Solda kalan” şeklinde nitelendirilen partilerin toplam oy oranı ise yüzde 35.1. “Ne sağa ne sola, ileriye” şiarına sahip NEOS da “liberal cenah”tan sayılıp “anti-sağa” katılırsa bu oran, yüzde 40.2’ye çıkıyor.

Koalisyon seçenekleri konuşulmaya başlandı

Bu sonuçlara göre, üç ayrı koalisyon seçeneği konuşulmaya başlandı. Geride bırakılan dönemde de iş başında olan SPÖ-ÖVP koalisyonu, 114 sandalyeyle en yüksek çoğunluğa sahip olacaktır. Tabi bu iki partinin yeni koalisyondaki yerleri değişecek; bu kez ÖVP büyük ortak ve başbakanlık kendisine geçmiş olacak. İkinci koalisyon seçeneği ÖVP-FPÖ, 113 sandalyeyle ülkeyi sağcı bir cephenin yönetiminde tutacak. En az ihtimal verilen, SPÖ-FPÖ koalisyon seçeneği ise 103 sandalyelik bir çoğunluk elde edebiliyor. SPÖ, bu koalisyon seçeneğinde birinci parti ya da büyük ortak konumunda.

..........................................................
info@hallac.org, 16 Ekim 2017


<-geriye: