TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aslan (solda) ve Dersim Çevre Platformu Sözcüsü Ümit Sarı (sağda) basın toplantısında.

Avusturya Dersim Çevre Platformu’ndan “10 Bin Fidan”!

Dersim bölgesinde sürdürülen askeri operasyonlar, çok sayıda orman yangınına da neden olmuştu. Ciddi oranda ormanlık alanın yok olması, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Türkiye dışında da tepkilere neden oldu. Bu tepkilerin somut bir kampanyaya dönüştüğü ülkelerden biri ise Avusturya idi. Başkent Viyana merkezli başlatılan girişimler, bir “Dersim Çevre Platformu” oluşturulmasıyla sonuçlandı.

Hallac - Geçtiğimiz haftalarda, Dersim bölgesinde sürdürülen askeri operasyonlar, çok sayıda orman yangınına da neden olmuştu. Ciddi oranda ormanlık alanın yok olması, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Türkiye dışında da tepkilere neden oldu. Bu tepkilerin somut bir kampanyaya dönüştüğü ülkelerden biri ise Avusturya idi. Başkent Viyana merkezli başlatılan girişimler, bir “Dersim Çevre Platformu” oluşturulmasıyla sonuçlandı ve bu yeni platform ilk adım olarak da “10 Bin Fidan Kampanyası” başlattı. Konuyla ilgili, 23 Ağustos günü yapılan basın toplantısında, kampanyanın amacının, “Dersim’e 10 bin fidan göndermek olduğu” dile getirildi.

“Dersim Çevre Platformu” tarafından düzenlenen ilgili basın toplantısına, Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aslan da katıldı ve çalışmalara destek vereceğini açıkladı. Toplantıda, Dersim Çevre Platformu Sözcüsü Ümit Sarı da konuşmacı olarak yer aldı. Milletvekili Aslan konuşmasında şunları dile getirdi: “Dersim, Alevilerin ve Kürtlerin kültür mirasıdır. Sadece doğa değil, kültür kıyımı da yapılmaktadır. Avusturya basını ve Avusturya'daki çevrecilerin buna duyarlı olması gerekir. Dersim Çevre Platformu'nun bu adımını çok anlamlı buluyorum ve destekliyorum. Yeşiller Partisi olarak bu konu hakkında parlamentoya soru önergesi sunacağız.”

Dersim Çevre Platformu adına söz alan Ümit Sarı ise, “Türkiye'nin doğusunda ve bastısında her yıl çeşitli gerekçelerle doğa katliamları yapılıyor” diyerek, şöyle sürdürdü konuşmasını: “Birçok bölgede rant elde etmek için  ormanlar yakılıyor, tarihi dokular yok ediliyor, doğal güzellikler ve ekolojik yaşam barajlar altında bırakılıyor. 12 bin yıllık Hasankeyf’in dinamitle yıkılması da bu yaralarımızın en güncelleri olarak önümüzde duruyor. Doğu ve Güneydoğuda’ki yangınlar, askeri operasyonlarla yapılan bombardımanlar sonucu çıkarılıyor. Dersim’deki yangınlar da bunlardan biridir. ‘Özel güvenlik bölgesi’ adı altında, bölgede yaşayan sivil insanların sağlık, eğitim, ulaşım gibi hakları kısıtlanıyor. Tüm bu politikalar sonucu doğal habitatta ağır tahribatlar oluşuyor.”
 
Basın toplantısında, Dersim Çevre Platformu’nu oluşturan diğer girişimciler de görüşlerini dile getirdiler. Dersim'in ormanlık, yeşil, çeşitli canlılara ev sahipliği yapan doğasına sahip çıkmakmak istediklerini ifade ettiler. “10 Bin Fidan Kampanyası”nı, “bir dikili fidanın olsun” duyarlılığıyla başlattıklarını, bununla insanca bir yaşam için inatla ve yeniden bir umut yeşertmeye katkıda bulunduklarını söylediler.

 

...............................................................................
İletişim adresi: umweltplattform@hotmail.com 


<-geriye: