TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Graz Alevi Derneği Başkanı Demir’e Türkiye’ye giriş engeli!

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra, Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler için yeni bir sorun gündemleşti. İzin sezonuyla, havaalanlarında alıkonulup Türkiye’ye girişine izin verilmeyenlerin sayısında belirgin bir artış gözleniyor. Bunun son örneği, Avusturya’nın Steiermark eyaletinin başkenti Graz’dan Antalya’ya tatile giden Mehmet Ali Demir oldu.

Hallac – Geçen yıl Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra, Avrupa’da yaşayan ve muhalif görüşlere sahip Türkiye kökenli göçmenler için yeni bir sorun gündemleşmiş bulunuyor. Gün geçtikçe bu konumdaki daha fazla kişinin ülkeye girişi engelleniyor, havaalanlarından geri gönderiliyor. İzin sezonunun başlamasıyla, havaalanlarında alıkonulup Türkiye’ye girişine izin verilmeyen göçmenlerin sayısında belirgin bir artış gözleniyor. Bu tür bir muameleye maruz kalanlar, çoğunlukla yaşadıkları Avrupa ülkesinin vatandaşı olanlar. Bunun son örneği, Avusturya’nın Steiermark eyaletinin başkenti Graz’dan ailesiyle birlikte Antalya’ya tatile giden “Graz Pir Sultan Abdal Alevi Derneği ve Cemevi”nin Başkanı Mehmet Ali Demir oldu. Demir, Pazar gününden beri Antalya Havaalanı’nda tutuluyor.

Eşi ve çocukları rezervasyonu yapılan ortele yerleşirken, Türkiye’ye girişine izin verilmeyen Mehmet Ali Demir, Antalya Havaalanı’nda bekletiliyor. Demir, önceki gün hallac.org’a ulaştırdığı açıklamasında, “çocuklarımla Türkiye’ye geldim. 12 saattir Antalya Havaalanı’nda tutuyorlar. Pazartesi saat 10:00 karar vereceklerini söyledi yetkililer”, diyordu. Pazartesi de havaalanında tutulmaya devam edilen Mehmet Ali Demir’den gelen ikinci açıklamada ise şu bilgiler yer alıyordu: “Elimde, Göç İdaresi’nin ‘ülkeye girmesinde bir sorunu yok’ diyen yazısı olmasına rağmen, üç gündür Antalya Havaalanı’nda tutuluyorum. Bu kabul edilemez bir durum. Asla geri dönmem, bu ülke kimsenin babasının çiftliği değildir, keyifilikle yönetilemez.”

Mehmet Ali Demir, kendisiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kendisiyle ilgili belgelerini de sosyal medyada paylaştı. Adalet Bakanlığı’nın 30 Haziran 2017 tarihli yazısında, “herhangi bir soruşturma dosyası tespit edilmemiştir”; İçişleri Bakanlığı’nın 5 Temmuz 2017 tarihli yazısında, “herhangi bir kısıtlama bulunmuyor” ve “herhangi bir tahdit kaydına rastlanmadı” ibareleri yer alıyor. Bütün bu resmî açıklamalar, Demir’in vekili Av. Nebahat Bektaş’ın başvuruları üzerine kendisine teblig edilmiştir.

Graz Pir Sultan Abdal Alevi Derneği ve Cemevi Başkanı Mehmet Ali Demir, 17 Temmuz Pazartesi akşamı yaptığı yeni açıklamada; elinde Türkiye’nin iki ilgili bakanlığından, bir mahkeme ve bir valilikten aldıkları dört resmî belgeye rağmen, halen Antalya Havaalanı’nda bekletildiğini ve Türkiye’ye girişine izin verilmediğini ifade ediyordu.

---------------------------------------
info@hallac.org
 


<-geriye: