TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Avusturya genel seçimlerinde “ünlüler”le çıkış yapma eğilimi!

15 Ekim seçimlerinde, altı parti-liste öne çıkıyor: SPÖ-Christian Kern, ÖVP-Sebastian Kurz, FPÖ-Heinz-Christian Strache, Yeşiller-Ulrike Lunacek, Neos-Irmgard Griss ve Yeşiller Partisi’nin kurucularından olup ayrı bir listeyle yarışacak olan Peter Pilz. Başta SPÖ (Kern) ve ÖVP (Kurz) olmak üzere partiler ve liderleri, “ünlüler” üzerinden çıkış yapma eğiliminde.

Hallac – Avusturya’da 15 Ekim’de gerçekleştirilecek olan genel seçimlerle ilgili partilerin hazırlık çalışmaları yoğunlaştı, propaganda ve tanıtım alanında sular ısınmaya başladı. Günlük gazetelerden Österreich’in 10 Haziran günkü nüshasında yer verdiği bir haberde konuyla ilgili yeni ayrıntılara yer verildi. Haberden anlaşıldığına göre bu seçimde “ünlü” sanatçılar, sporcular da en az menajerler kadar rol oynayacak. Başta SPÖ (Christian Kern) ve ÖVP (Sebastian Kurz) olmak üzere partiler ve liderleri, “ünlüler” üzerinden çıkış yapma eğiliminde.

15 Ekim’de yapılacak seçimlerde, altı parti-liste ve dolayısıyla altı aday öne çıkıyor: SPÖ’den Christian Kern, ÖVP’den Sebastian Kurz, FPÖ’den Heinz-Christian Strache, Yeşiller’den Ulrike Lunacek, Neos’dan Irmgard Griss ve Yeşiller Partisi’nin kurucularından olup ayrı bir listeyle yarışacak olan Peter Pilz. SPÖ’nün tanıtım menajerliğini ÖBB’nin eski menajerlerinden Kristin Hanusch-Linser, ÖVP’ninkini ise profesyonel menajerlerden Gabi Spiegelfeld üstlenecek. “Ünlüler” üzerinden çıkış yapma bahsinde SPÖ’nün saffında kabare şarkıcısı, performans sanatçısı, kültürel yönetici, yazar, şair ve aktör André Heller, sinema sanatçısı Harald Krassnitzer ve İran kökenli Avusturyalı komedyen, aktör ve yazar Michael Niavarani yer alıyor. ÖVP’nin, yani Kurz’un listesinde; yüksek atlamada “2014 Avusturya rekoru” gibi önemli dereceleri bulunan sporcu Kira Grünberg, aktör ve senarist Serge Falck ve Ukraynalı boksör kardeşlerden politikaya da el atan Vitali Klitschko var.

Ostbahn-Kurti (Willi Rezetarits), Peter Pilz’le

Bu arada, Avurturya’daki Türkiye kökenlilerin de (Şivan Perwer’le birlikte verdiği bir dizi konserden dolayı) az çok tanıdığı Ostbahn-Kurti (asıl adıyla Willi Rezetarits) ise, Yeşiller’den yeterli oyu alamayıp ayrılarak ayrı bir liste çıkaran Peter Pilz’le birlikte kolları sıvayacak. Yeşiller Partisi’nin kurucularından olan, ama kendi bölgesindeki son önseçimlerde birinci sıra adayı olamayan Pilz’in diğer “ünlüler”i ise Avukat Alfred Noll ve kabere grubu Maschek.

....................................................
info@hallac.org, 11.07.2017
<-geriye: