TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Agenda Liesing'in yeni büro açılışından kareler. Alt sağda, hallac.org'dan Resmiye Aslan ile öğretmen Kemal Soylu birlikte görülüyor.

Agenda Liesing, 14. yılında ikinci bürosunu hizmete açtı!

Dernek statüsüne sahip Agenda Liesing, kısa adı “Agenda Austria“ olan çatı organizasyonuna bağlı olarak sürdürüyor çalışmalarını. Agenda Liesing, ilk bürsosu çok yönlü etkinlikler açısından yetersiz kalmaya başladığı için, ikinci bir büroyu hizmete açtı. Hem ikinci lokalin açılış töreni yapıldı, hem de “Liesing’de Diyalog” adlı faaliyet kitapçığının tanıtımını da kapsayan bir Yaz Festivali gerçekleştirildi.

RESMİYE ASLAN

ViyanaAgenda Liesing (Ajanda Liesing) adlı kurum, 26 Haziran günü saat 18:00’den itibaren hem ikinci lokalinin açılış törenini yaptı, hem de “Liesing’de Diyalog” (Dialog in Liesing) adlı faaliyet kitapçığının tanıtımını da kapsayan bir Yaz Festivali (Sommerfest) gerçekleştirdi. Viyana eyaletinin 23. Belediyesi olan Liesing, birçok açıdan hızla gelişen ilçelerden biri konumunda. Faaliyet kitapçığı, 50’nin üzerinde kişinin katkılarıyla hazırlanmıştı. Kurumun yeni taşındığı adres ise, Endresstraße 1’de yer alıyor.

Dernek statüsüne sahip Agenda Liesing, kısa adı “Agenda Austria“ olan üst/çatı organizasyonuna (Vereinigung für wissenschaftlichen Dialog und gesellschaftliche Erneuerung/Bilimsel Diyalog ve Sosyal Yenilenme Derneği‘ne) bağlı olarak sürdürüyor çalışmalarını. Agenda Austria, 2013 yılında kuruldu. Çatı organizasyonun (Landstraße, Wieden, Josefstadt, Alsergrund, Favoriten, Währing ve Donaustadt olmak üzere) 7 belediyede şubeleri bulunuyor. Liesing Belediyesi’nde şube sayısı ikiye çıkmış oldu. Agenda Liesing, ilk bürsosu çok yönlü etkinlikler açısından yetersiz kalmaya başladığı için, ikinci bir büroyu hizmete açtı. Kurumun 14 yıldır etkinlik ve çalışmalarını sürdürdüğü ilk büro, aynı belediyede Breitenfurterstrasse’de bulunuyor.

Agenda Liesing 14 yaşında

Agenda Liesing adlı bu dernek, Viyana eyaletinin Liesing Belediyesi’ndeki Haus Am Mühlengrund, Ma 17 Integration und Diversität (Entegrasyon ve Çeşitlilik Dairesi), Wohnpartner, Bucherei Liesing, Verein Dialog gibi çok sayıda kurum, organiyasyon ve girişimciyle birlikte yürütüyor çalışmalarını. Amaç, Viyana genelinde ve Liesing Belediyesi’nde dengeli ve çevreye duyarlı bir ekonomik ve sosyal gelişme sağlanmasında vatandaşların katılımını sağlamak, yeni fikir ve projelerini hayata geçirmek.

Agenda Liesing’in ikinci bürosunun açılışına siyasi parti ve etkinliklerde korperasyona gidilen derneklerin temsilcileri katıldı. Açılış kapsamında, 14 yıllık çalışmaların yer aldığı “Liesing’de Diyalog” kitapçığının tanıtımının yanı sıra bir de heykel ve resim sergisi vardı. Agenda Liesing Başkanı Herbert Bork yaptığı açılış konuşmasında, yapılan çalışmalarla ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Katılımcıların gönüllü olarak, “Liesing’de Diyalog” kitapçığından uygun buldukları bölümleri sesli okunması oldukça ilgi gördü.

Kemal Soylu: Amaç, birlikte yaşamın mümkün olduğunu göstermek

Açılışta hazır bulunanlardan biri de Dialog Ortak Yaşamı Destekleme Derneği’nin Başkanı öğretmen Kemal Soylu’ydu. Soylu, açılış ve kendi çalışmalarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Agenda Liesing, çok yönlü proje ve etkinlikler yapan bir dernek. Çalışmaları, bizim Dialog Ortak Yaşamı Destekleme Derneği’nin kuruluş amaçlarına da uygun. Bu nedenle, bugüne kadar birçok proje ve etkinliği birlikte, koordineli olarak gerçekleştirdik. Göçmen yazarların yer aldığı okuma akşamları, folklor ve sokak şenlikleri, film günleri, göçmenlerin sorun ve problemlerini konu alan panel ve tartışma toplantıları düzenledi. Bu ortak çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek. Örneğin, 23 Ekim 2017’de Liesing Şehir Kütüphanesi’nde yedi yazarın yer alacağı ‘Çok Dilli Okuma Etkinliği’ni koordineli yapacağız. Agenda’yla planladığımız kültür ve sanat alanından çok sayıda proje var. Birçok siyasi parti kurum ve kuruluşlardan destek alıyoruz. Sadece FPÖ destek vermiyor. Amacımız değişik ülkelerden gelmiş, farklı dil, kültür ve inançları olan insanları bir araya getirmek, birlikte yaşamın mümkün olduğunu göstermektir.” (30.06.2017)

............................................................................................

Ayrıntılı Bilgi ve Gelecek Etkinlikler için: 

http://www.agendaliesing.at 


<-geriye: