TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Harun Özgür Turgan, 21 Mayıs 2017 gününden beridir Türkiye’de tutuklu.

ÖH: Öğrencilerin söz hakkı birkaç açıdan göstermelik

2002 Üniversiteler Yasası’na göre harçların üniversiteye bırakılması bir aldatmaca, çünkü üniversitenin kamudan aldığı “normal” bütçe toplam harç tutarı kadar küçültülecek. Bu yolla üniversiteye yeni kaynak ayrılmıyor, kaynağın yükü kamudan öğrencilere aktarılıyor. Öğrencilerin “parasıyla almaya” başladıkları eğitimin niteliğini belirleyebileceği görüşü de doğru değil.

HARUN ÖZGÜR TURGAN

Viyana
- 2002 Üniversiteler Yasası’na göre üniversite öğrencilerinin ödediği harçlar, artık devlet bütçesine aktarılmayıp kendi üniversitelerinde kalıyor. Bu tutarın nasıl harcanacağı konusunda da her öğrencinin oy hakkı var. 2004-2005 ders yılı için 7 Haziran 2004’te başlayarak üç hafta süren oylama internet üzerinden, her öğrencinin üniversitenin bilgi işlem merkezinden aldığı adreslerden yapıldı. Toplam harç tutarı en çok oy alan seçeneğe ayrılacaktı.

Viyana Üniversitesi Öğrenci Derneği (ÖH Uni Wien), bu yolla öğrencilere tanınan söz hakkını birkaç açıdan göstermelik olarak nitelemişti. Buna karşılık öğrenim harçlarının kaldırılması mücadelesi için oylamayı gerçek bir olanağa dönüştürme çağrısı yapmıştı. Öğrenci Derneği’ne göre her şeyden önce harçların üniversiteye bırakılması bir aldatmaca, çünkü üniversitenin kamudan aldığı “normal” bütçe toplam harç tutarı kadar küçültülecek. Bu yolla üniversiteye yeni kaynak ayrılmıyor, kaynağın yükü kamudan öğrencilere aktarılıyor.

Öğrencilerin böylece “parasıyla almaya” başladıkları eğitimin niteliğini belirleyebileceği görüşüne de Öğrenci Derneği katılmıyor. Üniversite yönetiminin ya da hükümetin istemediği bir seçenek en çok oyu alsa ve oylama sonucuna uyulsa bile, bu kez “normal” bütçeye başvurularak öğrencilerin kararı dengelenebilecek.

Derneğin en çok üstünde durduğu noktaysa, belki hiçbiri o kadar da kötü gözükmeyen seçeneklerden hangisine oy verilirse verilsin, öğrencilerin temel haklarından vazgeçmiş olacağı. Bu seçeneklerin hepsi kamunun yükümlülüğü, üniversitelerin varlık sebebiyken, oylamayla hangi hizmet kümesinin (öbürleri pahasına) öğrencilere satılacağı belirlenecek; öğrenciler hak sahibi değil müşteri olmayı, paralı eğitimi kabullenmiş olacak.

Bu eleştirilerine karşın, Öğrenci Derneği oylamayı görmezlikten gelmeyi önermemişti. Tersine, üniversitedeki panoları “Vote for your Money!” (“Paran için oy kullan!”) yazılı afişlerle kaplamıştı. Üniversite Senatosu’nun belirlediği oylama seçeneklerinin yanında
Öğrenci Derneği’nin de bir seçenek gösterme hakkı vardı. 7 Haziran’da başlayan oylamada dernek bu hakkı, “Lehrmittelförderbeitrag” (“eğitim kaynaklarının geliştirilmesine katkı”) seçeneğiyle kullandı.

2002 Üniversiteler Yasası’nın 3. maddesine dayanan bu dolambaçlı sözcükten maksat, her öğrencinin ödediği harcı geri alarak nereye harcayacağına kendisinin karar vermesi. En çok oyu bu seçenek alırsa, harçlar öğrencilere geri verilecek, üniversitenin “normal” işlevleri için de eskisi gibi “normal” bütçe kullanılacaktı. Hükümetin bütçe açığını üniversite harçlarıyla kapatma girişimi de geri tepmiş olacaktı. Öğrenci Derneği’nin oylamayı ciddiye alması, bir oyunu bozma tasarısıydı.

.........................................................................................
Bu yazı, 1999-2016 yılları arasında Viyana’da yayımlanan aylık Öneri gazetesinde yer almıştı. 21 Mayıs 2017 gününden beridir Türkiye’de tutuklu bulunan Harun Özgür Turgan’la dayanışmak, onun verdiği mücadeleyi kanıtlarıyla anımsamak için yeniden paylaşıyoruz. (Kaynak: Öneri gazetesi, Mayıs 2004, Sayı: 3)

<-geriye: