TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Viyana’dan Silivri Cezaevi’ne: Harun Turgan’a özgürlük!

21 Mayıs 2017 günü, Kadıköy-Bahariye’de organize edilmek istenen bir basın toplantısında gözaltına alınıp tutuklanan iki kişiden biri olan Harun Özgür Turgan, bir zamanlar Viyana’nın üniversitelisi ve aktivistiydi. Yıllar önce Türkiye’ye, İstanbul’a döndü. Orada da dur durak bilmeyen bir aktivist ve akademisyen olarak koşturmaya devam ediyordu.

Hallac / ViyanaHarun Özgür Turgan, bir zamanlar Viyana’nın üniversitelisi ve aktivistiydi. Yıllar önce Türkiye’ye, İstanbul’a döndü. Orada da dur durak bilmeyen bir aktivist ve akademisyen olarak koşturmaya devam ediyordu. 21 Mayıs 2017 günü, ölümünün 44’üncü yılı dolayısıyla İbrahim Kaypakkaya’yı ve Mayıs ayı içinde öldürülen devrimcileri anmak için Kadıköy-Bahariye’de bir basın toplantısı organize edilmişti. Güvenlik güçleri, basın toplantısına daha başlamadan müdahale ederek 8 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında yer alan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyesi Bülent Uyguner ve Harun Özgür Turgan, dört gözaltı sürecinden sonra 24 Mayıs günü tutuklandı. Konuldukları ilk yer ise Metris Cezaevi oldu. Turgan’ın kızkardeşi Ece (Turgan) Ertem tarafından yapılan açıklamaya göre, Uyguner ve Turgan iki gün sonra Silivri Cezaevi’ne nakledildiler.

SYKP ve Sosyal Haklar Derneği tarafından yapılan açıklamalarda gelişmeyle ilgili ayrıntılı bilgiler verildi ve davanın yakından takip edildiği vurgulandı. SYKP’nin Twitter hesabından “Kaypakkaya anmasına katılan parti üyelerimiz Harun Turgan ve Bülent Uyguner tutuklandı, zulmünüze boyun eğmeyeceğiz” mesajı yayımlandı.

İkici adı, “Özgür”dür onun

Sosyal Haklar Derneği tarafından yapılan açıklama ise şöyle: “Harun abiyi bilirsiniz, bilmiyorsanız da bilseniz seversiniz… Malumu ifadeye gerek yok belki de… Son dönem benzerlerinde olduğu gibi bu tutuklama gerekçesi de bir hukuk garabetidir. Harun Turgan’ın ikameti bellidir ve kendisine atılı suçun ‘delillerinin karartılma ihtimali’ yoktur. Demokratik anayasal düzende, yurttaşlar anma yapmak için bir araya gelebilirler. Bir suç varsa bu, demokratik haklarını kullanırken gözaltına ters kelepçeyle alınıp darp edilen Harun Turgan ve beraberindeki kişilere karşı kolluk kuvvetleri tarafından işlenmiştir. Yargı makamlarını derhal Harun Turgan’ı salıvermeye ve asıl, tanıyabileceğiniz en insancıl ve barışsever insanlardan biri olan Turgan’a uygulanan şiddetin hesabını sormaya davet ediyoruz. Umarız ki ‘mücadelenin mütevazi gönüllüsü’, hayatın daimi öğrencisi Harun abi kısa sürede dönecektir aramıza. Bugün bir hafta oldu; aramızda değil, dört duvar arasında. Ama bilirsiniz ikinci adı ‘Özgür’dür onun, tanısanız anlarsınız…”

Her hafta bilgilendirme yapılacak

Harun Turgan’ın kardeşi Ece (Turgan) Ertem yaptığı açıklamada, “sadece birinci dereceden yakını olanlar ve avukatlar görüşebilecek kendisiyle” dedi ve şunları ekledi: “Yaşanmakta olan bu süreçte destek olan Harun’un tüm arkadaşlarına, büyük ailemize, dostlara, tüm canlara ve avukatlarımıza sonsuz teşekkürler. Hissettiğimiz bu desteği ifade edecek sözcük bulamıyorum. Harun ve Bülent ile ilgili her hafta görüş sonraları bilgilendirmeyi sosyal medya üzerinden yapacağız. Harun ve Bülent’in dostları olarak sizlerin ileteceğiniz dayanışma önerilerine açığız; takibinizin çok önemli olduğuna inanıyoruz.”

Harun Turgan’ın Viyana’da yaşayan arkadaşları da olayın takipçisi olacaklarıyla ilgili açıklamalar yapmaya devam ediyor. Sosyal Haklar Derneği’nin Turgan’la ilgili kurduğu cümlelerden biri, onun özgürlüğüne kavuşması için şiar olmuş durumda: “Biz, Harun abi salıverilip mahallenin yavru kedilerine kol kanat germeye yeniden başlayana kadar, bu hukuk garabetinin takipçisi olacağız!


............................................................
infoq@hallac.org, 30 Mayıs 2017<-geriye: