TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

AABF’den yeni bir merkezi etkinlik: Avusturya Alevi Festivali!

AABF, 26-28 Mayıs günleri arasında Aşağı Avusturya eyaletinin başkenti St. Pölten’de “Alevi Festivali” adlı merkezi bir etkinlik düzenliyor. Kokteyl, tebligler, panel ve konserden oluşan bu üç günlük etkinlik, federasyonun üye derneklerinden St. Pölten AKM’ye ait St. Pölten Alevi Kültür Merkezi’nin gösteri salonunda gerçekleştirilecek. Festivale, Avusturya çapında bir katılım organize ediliyor.

HallacAvusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), ülke çapındaki üye 15 derneği; inanç, gençlik ve kadın örgütlenmesiyle birlikte, 26-28 Mayıs günleri arasında Aşağı Avusturya eyaletinin başkenti St. Pölten’de “Alevi Festivali” adlı merkezi bir etkinlik düzenliyor. Kokteyl, tebligler, panel ve konserden oluşan bu üç günlük etkinlik, federasyonun üye derneklerinden St. Pölten AKM’ye ait gösteri salonunda gerçekleştirilecek. Festivale, Avusturya çapında bir katılım organize ediliyor. AABF’den aldığımız bilgilere göre, bu haliyle bu yıl ilki gerçekleştirilen “Alevi Festivali” her yıl tekrarlanacak ve Avusturya Alevilerinin geleneksel etkinlikleri arasında alacak.

Festivalle ilgili, AABF Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Yıldırım, hallac.org’a yaptığı açıklamada şu bilgileri aktardı: “Avusturya Alevi Festivali, bu yıldan itibaren her yıl tekrarlanacak, geleneksel çalışmalarımızdan biri olacaktır. Festivalin ilkini 26, 27 ve 28 Mayıs (Cuma, Cumartesi ve Pazar) günlerinde, St. Pölten Alevi Kültür Merkezi’nde organize ediyoruz. Her yılki festival başka bir eyalet ya da farklı bir kentte yapılacak. AABF, hangi Avusturya kentinde örgütlüyle, festival bu kentlerin hepsini dolaşacak. Festivalin o yıl nerede yapılacağının belirlenme yöntemi olarak, ya kura çekilecek ya da belli bir sıralama yapılıp bu takip edilecektir. Avusturya çapındaki 15 derneğimizin üyeleri ve Alevi canlar, kimi eyaletlerde otobüsler kiralayarak, kimi eyaletlerde ise özel arabalar seferber edilerek katılım sağlayacaklardır.”

Festivalin programı

AABF Alevi Festivali, 26 Mayıs Cuma günü saat 16:00’da bir koktelyle başlayacak. Saat 16:00’da, federasyon adına bir selamlama konuşması yapılacak. Ardından, “Aleviliğin Tarihi” ve “Alevi İnancı” üzerine iki ayrı sunum gelecek. Saat 19:00’da ise panel başlayacak. 27 Mayıs Cumartesi gününün ana etkinliği, bir konser olacak. Festivalin son günü, 28 Mayıs Pazar günü ise inanç ağırlıklı sohbet ve muhabbetlere ayrıldı.

Üç gün boyunca festivalde yer alacak konuşmacılar arasında Hüseyin Mat (Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu-AABK Genel Bşk.), Ethem Şahin (Avusturya ABF Genel Bşk.), Mehmet Mercan (St. Pölten AKM Bşk.), Turgut Öker (AABK Onursal Genel Bşk.), Mehmet Ali Çankaya (AABF Onursal Genel Bşk.), Zeynel Odabaş (Türkiye ABF YK üyesi), Ali Yıldırım (yazar) bulunuyor. Festivalin müzik sanatçıları ve toplulukları ise şunlar: Suavi, Gani Pekşen, Pınar Aydınlar, Berrin Sulari, Merdan Biter, Yasemin Göksu-Demir, Hasan Sağlam. Farklı Alevi kültür merkezlerine ait saz ve semah ekipleri de festivalde yer alacak.

Kitap, albüm ve bilgilendirme standları

Festivalin üç günü boyunca, AABF ve üye dernekleri, Alevileri ve Aleviliği anlatan kitapların sergileneceği; çok yönlü ve çokdilli bilgilendirme broşürlerin, ilanların yer alacağı standlar da açacak. Bu çerçevede, Avusturya’da yaşayan yazarlardan Hüseyin Şimşek ve Rıza Algül de açılacak standlarda Aleviler ve Alevilikle ilgili yayımlanmış araştırma-inceleme kitaplarını okurla buluşturacak. Festivalde sahne alacak müzisyenlerin albümlerine ulaşmak da mümkün olacak.

info@hallac.org
21 Mayıs 2017


<-geriye: