TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

"İsviçre Makinesi" lakaplı ünlü dağcı Ueli Steck Everest'te hayatını kaybetti!

İsviçreli dağcı Steck, şimdiye kadarki sayısız başarılarına bir yenisini eklemek amacıyla Everest'teydi. 40 yaşındaki dağcının hedefi oksijen desteği almadan, çok riskli bir rotayı kullanarak Everest'e çıkmak; ardından dünyanın en yüksek dördüncü dağı olan Lhotse'ye (8.516 m) geçmekti.

MURAT NAROĞLU

Viyana
- Dağcılık tarihinin en iyi isimlerinden Ueli Steck, 30 Nisan Pazar günü, dünyanın en yüksek dağı Everest'te (8.848 m) geçirdiği kaza sonucunda yaşamını yitirdi. İsviçreli dağcı Steck, şimdiye kadarki sayısız başarılarına bir yenisini eklemek amacıyla Everest'teydi. 40 yaşındaki dağcının hedefi oksijen desteği almadan, çok riskli bir rotayı kullanarak Everest'e çıkmak; ardından dünyanın en yüksek dördüncü dağı olan Lhotse'ye (8.516 m) geçmekti.

Facebook hesabında 26 Nisan Çarşamba günü bir fotoğraf paylaşan Steck, Everest Ana Kampı'ndan 7.000 metreye kadar çıkıp geri döndüğünü belirtmişti. İnsan vücudunun yüksek irtifaya uyum süreciyle ilgili fikirlerini kısaca ifade etmiş, hazırlıklarını sürdürmüştü. Pazar günü Nuptse civarında kaydığı düşünülen Steck'in bedeni Nuptse'nin zemininde bulunduktan sonra helikopterle Katmandu'ya götürüldü. Olaydan kısa bir süre sonra, usta dağcının resmi Facebook hesabı da ölümcül kazayı doğruladı.

Dağcılıktaki en önemli ödülü (Piolet D'or) iki defa (2009, 2014) kazanan Steck, 2012'de oksijen desteği olmadan Everest'e çıkmış; 2015'te, yalnızca 62 günde, Alplerin 4.000 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip 82 zirvesine ulaşmıştı. Tırmanışları esnasında kırdığı hız rekorlarıyla bilinen "İsviçre Makinesi", Eiger'in (3.970 m) ölümcül kuzey yüzünden 2 saat 22 dakika 50 saniyede zirveye tırmanmayı başarmıştı. Steck, Everest ve Lhotse'yi kapsayan son projesinden önce verdiği röportajda, kendisini hiç olmadığı kadar iyi hissettiğini söylüyordu.  


<-geriye: