TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Avusturya'da “çifte vatandaş” olanlara "çifte yaptırım" geliyor!

Avusturya’da yaşayıp hem Avusturya vatandaşlığı, hem de göç ettiği devletin vatandaşlığına sahip olanlara, para cezası ve hak kaybını kapsayan yaptırımlar geliyor. İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, bir önceki Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden önce, konuyla ilgili somut açıklamalarda bulundu. Yeni yasa taslağı metninin Mayıs ayı başında hazır olması bekleniyor.

Hallac - Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka (ÖVP), bir önceki Bakanlar Kurulu toplantısına girmeden önce açıklamalarda bulundu. Dikkat çektiği konulardan biri, “çifte vatandaşlık” oldu. Bakan Sobotka, “çifte vatandaşlık”ın Avusturya’da yasal olmadığını anımsatarak, özellikle Türkiye kökenlilere dikkat çekti, “Avusturya vatandaşı olduktan sonra yasadışı yollarla yeniden Türk vatandaşı olanlar var”, dedi ve bu yasadışı konuma karşı yaptırımlar uygulanacağını ifade etti. Sobotka, hazırlıklarına başlanan yaptırımın, hem “para cezası” hem de “Avusturya vatandaşlığının iptali” olduğunu da belirtti.

Avusturya’da “çifte vatandaşlık”la yaşadığı tespit edilen kişileri, 5 bin avro da para cezası vermelerini sağlayacak bir yasal düzenleme bekliyor. Yanı sıra, aynı zamanda eski devletlerinin vatandaşlığına sahip olan bu kişilerin, Avusturya vatandaşlığı da iptal edilecek. Söz konusu bu düzenleme, “federal yasa” (ülke bazlı) olarak yapılmak isteniyor ve yeni yasa taslağı metninin Mayıs ayı başında hazır olması bekleniyor.

info@hallac.org
21 Nisan 2017


<-geriye: