TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Başkent Viyana'daki son oy kullanma gününden kareler.

Avusturya’da, 53 bine yakın Türkiye vatandaşı sandığa gitti

Avusturya’da yaşayan Türkiye vatandaşları için, üç merkezde kurulmuştu sandıklar. Viyana, Salzburg ve Brengez’de toplam 52.737 seçmen sandık başına gitti. Bu oran, Avusturya’daki Türkiye vatandaşlarının toplam nüfusunun yüzde 48.6’sı ediyor. Bir önceki genel seçime göre, katılımda yüzde 9’a yakın bir artış sağlandı.

ELBEYİ AKPOLAT

Viyana
– Türkiye vatandaşı göçmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Almanya, Fransa, Belçika ve Avusturya gibi Avrupa ülkelerinde, “16 Nisan Anayasa Referandumu”yla ilgili oylama, dün (9 Nisan Pazar günü) saat 21:00’de tamamlandı. Referanduma, bir önceki genel seçime nazaran daha fazla ilgi gösterildi. 2015’te yapılan son genel seçimlerde (TBMM 26. Dönem Milletvekili Seçimi’nde) Avrupa genelindeki katılım oranına göre, yüzde 20'ye yakın bir artış sağlandığı ifade ediliyor.

“16 Nisan Anayasa Referandumu”yla ilgili oylama, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, Avusturya’da da 27 Mart günü başlamıştı. 14 gün devam eden oylama, 9 Nisan Pazar günü tamamlandı. Avusturya’daki Türkiye vatandaşları için, üç merkezde kuruldu sandıklar: Viyana, Salzburg ve Brengez. Yapılan bilgilendirmelere göre, Avusturya’da toplam 52.737 seçmen sandık başına gitti. Bu oran, Avusturya’daki Türkiye vatandaşlarının toplam nüfusunun yüzde 48.6’sı ediyor. Bir önceki, yani 2015’teki genel seçimlerde, bu ülkede sandığa giden Türkiye vatandaşlarının oranı yüzde 40.02 idi.

İlgili kurumlardan elde ettiğimiz bilgilere ve verilere göre, Avrupa genelinde toplam 31 ülkede yaşayan, oy kullanma hakkına sahip yaklaşık 2.5 milyon Türkiye vatandaşı bulunuyor. Avrupa genelinde oy kullanılabilinen merkez sayısı ise, “82 temsilcilik” şeklinde açıklandı. Bu arada Yüksek Seçim Kurulundan (YSK), Türkiye dışında gerçekleşen oylamaların tamamına yönelik bilgiler de aktardı. Buna göre, 57 ülkede 1 milyon 241 bin 837 seçmen sandık başına gitti.

.........................................................
10 Nisan 2017, info@hallac.org 


<-geriye: