TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Belgesel film yönetmeni ve film eleştirmeni Necati Sönmez. (Foto: kameraarkasi.org)

Türkiye'de sansürün ‘yeni’ halleri, Viyana’da tartışılacak!

Hiçbir zaman ifade özgürlüğü konusunda iyi bir karnesi olmayan Türkiye, son 10 yıldır yaşanan ‘yeni’ sansür uygulamalarıyla sanatsal özgürlüğü askıya alıyor. Konu, 9 Nisan Pazar günü Viyana'da yapılacak bir panelde ele alınacak. Etkinlik, Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilli yapılacak.

HallacYeni Viyana Divanı adlı dernek ile Viyana’nın Ottakring Belediyesi’nde bulunan KunstSozialRaum Brunnenpassage adlı kültür merkezinin işbirliğiyle, 9 Nisan Pazar günü “Türkiye'de Sanatta Sansürün ‘Yeni’ Halleri” başlıklı bir panel gerçekleştirilecek. Panelin konuşmacıları ise, Almanya'dan Sosyokültürel antropolog Banu Karaca ile Türkiye’den belgesel film yönetmeni ve film eleştirmeni Necati Sönmez olacak. Etkinlik, Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilli yapılacak.

Yeni Viyana Divanı tarafından yapılan açıklamada, etkinliğin gerekli görülmesiyle ilgili şu görüşlere yer verildi: “Türkiye’de, sanatta ifade özgürlüğü ve sansürün geldiği son nokta endişe verici. Devlet ve özel sanat kurumlarının örtük ya da açık, uyguladıkları sansürler yeni bir iklimin oluşmasına neden oldu. Bu iklim hem otosansür uygulamalarında hem de kurumların sanatçılara doğrudan müdahalelerinde görünür olmuş durumda. Hiçbir zaman ifade özgürlüğü konusunda iyi bir karnesi olmayan Türkiye, son 10 yıldır yaşanan ‘yeni’ sansür uygulamalarıyla sanatsal özgürlüğü askıya alıyor. Türkiye’de sansürün yeni hallerini, son yıllarda yaşanan sansür uygulamaları üzerinden değerlendireceğiz.” (info@hallac.org)  


..................................................................
9 Nisan 2017, Pazar
Saat: 19:30

Brunnenpassage
Brunneng. 71/Yppenplatz, 1160 Wien
<-geriye: