TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Yol Tv Avusturya Temsilciği’nde yeni dönem, “Yol Avusturya” programıyla başladı!

Yol Tv Avusturya Temsilciliği’nde yeni dönem, 5 Ekim 2011 günü fiili olarak başlatıldı. Yol Tv Avusturya Temsilciliği, Hüseyin Şimşek’in Genel Koordinatörlüğü’nde kurumsal olarak Hallac Medien tarafından yürütülecek. Avusturya’dan aylık ve 15 günlük periyodlarla hazırlanacak merkezi programın adı ise, “Yol Avusturya”! Program, her Salı ve Pazar günü, Yol Tv ekranlarında olacak.

Hallac Medien

Viyana – Aynı zamanda “Yol Medien AG” Yönetim Kurulu üyesi de olan Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Mehmet Ali Çankaya, Yol Tv Avusturya Temsilciliği’nde yeni bir dönem başlatmak üzere, 28 Eylül 2011 günü gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek’le bir araya geldi. Yapılan bir dizi görüşmeden sonra, Yol Tv Avusturya Temsilciliği’nin Şimşek’in Genel Koordinatörlüğü’nde kurumsal olarak Hallac Medien tarafından yürütülmesinde mutabık kalındı. Yol Tv Avusturya Temsilciliği’nde yeni bir dönem başlatılacaktı. Yeni dönemde tasarlanan yeniliklerin başında ise, ülke çapında profesyonel bir yapılanma ve kısa zamanda Viyana’dan canlı yayın yapma olanaklarını sağlamak geliyordu.

Öngörüşmelerde prensip düzeyinde mutabakat sağlanması üzerine, 5 Ekim 2011 günü, daha geniş katılımlı bir toplantı yapıldı. Bu toplantıyla, Yol Tv Avusturya Temsilciliği’nde yeni dönem fiili olarak başlatılmış oldu. Alınan başlıca kararlar ise şunlar oldu:

• Yol Tv Avusturya Temsilciliği’nin çalışmaları, resmi olarak 'Hallac Medien- und Kultur'un çatısı altında, ama kendi inisiyatifi ve ekibi ile sürdürülecek.

• Görev dağılımı şöyle olacak: Yol Tv Avusturya Genel Koordinatörü Hüseyin Şimşek; Oberösterreich, Tirol ve Vorarlberg Sorumlusu İnci Suludere; Viyana ve Niederösterreich Sorumlusu Nazmi Ateş.

• Avusturya’dan aylık ve 15 günlük periyodlarla hazırlanacak merkezi programın adı “Yol Avusturya” olacak. 

• Eyalet ve şehir sorumluları ile çalışanlarına, çok yönlü ve düzenli eğitim verilecektir.

Yol Tv’ye Avusturya’dan partner bir kurum: Hallac Medien

Hallac Medien und- Kultur Verein (Hallac Medya ve Kültür Derneği) 11. yılını geride bırakan bir kurum. Dernek, 27 Nisan 2000 tarihinde kuruldu. İlk sayısı Ocak 1999’da yayımlanan aylık Öneri dergisini tüzel bir kişiliğe ve sahipliğe kavuşturmak için gerekli görülmüştü. 2007 yılı başına kadar, derneğin temel faaliyeti, “Öneri” dergisini yaşatmak oldu.

Kısa adı “Hallac Medien” olan dernek, 2007 Ocak ayından itibaren, televizyon programlarına el atarak Yol Tv ile ortak çalışmalar başlattı. İki yıl boyunca, ‘Panorama Avusturya’ adlı programın yapımcılığını üstlendi. ‘Panorama Avusturya’ adıyla, 50’ye yakın program yayımlandı. Aynı dönem içinde, iki de belgesel hazırlandı: ‘Avusturyalı Aleviler’ ve “Tercan-Tuzlaçayı Alevileri”! İlki, 10 bölüm halinde 2008-2009 arasında Yol Tv ekranlarına geldi. İkincisi ise Ekim 2009 - Mayıs 2011 itibaren, 27 bölüm halinde yayımlandı.

Avusturya’nın dünyaya açılan yeni penceresi: “Yol Avusturya”

Kasım 2011 itibariyle yayına giren “Yol Avusturya” programı, bir “Paket haber programı”. 50 dakikalık her bir bölümde, Avusturya’da meydana gelen önemli olaylar, gelişmeler, kültür ve sanat etkinlikleri, söyleşiler yer alıyor. Her bölümün ağırlıklı bir konusu olacak. 50 dakikalık programın 15-20 dakikası bu konuya ayrılacak. Ele alınan konu gerçekten de her açıdan ve bütün tarafları anlatılmaya çalışılarak işlenecek. Kalan 30-25 dakika ise 3 ila 5’er dakikadan değişik konulara ayrılacak. 

“Yol Avusturya” programı, haftada iki kere ekrana geliyor:

- Her Salı günü: Türkiye saatiyle 22:00 (Avrupa saatiyle 21:00)
- Her Pazar günü: Türkiye saatiyle 19:00 (Avrupa saatiyle 18:00)

“Yol Avusturya” programının amacı, Yol Tv’nin izlenebildiği ülkelerdeki izleyiciyi Avusturya’dan, Avusturyalı göçmenlerden haberdar etmek; bu ülkeyi çok farklı açılardan tanıtmak, karşılıklı uyuma ve dialoğa katkıda bulunmak. Sadece Avusturya’daki Türkiyeli göçmen kurumlardan haber veren, onları tanıtan bir program değildir bu.

Öte yandan, “Yol Avusturya - Özel” adıyla tek konulu ve “proje programlar” da planlanıyor. Bu “özel” programlarda, tek bir konu her yönüyle masaya yatırılacak.


<-geriye: