TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Misafir misafiri sevmez, ev sahibi hiçbirini

FATOŞ KÜÇÜKUNCULAR

FATOŞ KÜÇÜKUNCULAR

“Misafir misafiri sevmez, ev sahibi hic birini sevmez” misali günlerden geçiyoruz Avusturya’da. FPÖ yükseliyor, ama sanki bu pek kimsenin umrunda değil. Şu bilinmelidir ki FPÖ gibi aşırı sağcı bir partinin yükselmesinden, Avusturya’da yaşayan tüm insanlar sorumludur.

Bazı göçmen kökenliler, kendilerini bu ülkenin sahibi olarak görmeyebilir. Kenara çekilip, olan bitenlere uzaktan seyirci kalmayı tercih edebilirler. “Bana ne”, demek yanlış bir hesap. İlerde bir gün aşırı sağcı, ırkçı parti kapıları çaldığında, belki bu yanliş hesap görülecektir, fakat geç kalınmış olacak.

İş, “biz oyumuzu FPÖ’ye vermiyoruz” demekle bitmiyor. Bu elbette çok önemli bir iş, ama sadece FPÖ’ye o vermemekle yetinmek yeterli değil. O partiye oy vermemekten yola çıkıp, sorumlusu biz değiliz” demenin bir faydası olmayacak.

FPÖ’nün yükselmesini durdarmak, her sosyal demokratın, sosyalistin, devrimcinin görevidir.

4 Aralık 2016 Pazar günü tekrarlanacak olan “Cumhurbaşkanı seçimleri”ne gereken ilgiyi gösterebilecek miyiz?

Türküyle, Kürdüyle ve diğer birçok farklı kimliğiyle Türkiye kökenli göçmenlere, bir dizi soru yöneltmek istiyorum buradan. Hayır, kendimi dışarda tutmuyorum ben de bu soruların muhattabıyım.

  • Neden Türkiye’deki her türlü seçim için seferber oluruz da burada sesiz kalırız.
  • Neden Türkiye’deki seçim söz konusu olduğunda, otobüslerle konslosluklara gider, oyumuzu kulanmak için saatlerce sıra bekleriz de Avusturya’daki seçimler için oy kullanmayı önemsemeyiz, sandığa gitmeye üşeniriz?
  • Türkiye’deki seçim var; Avusturya’da da sadece oy kullanmakla yetinilmez, seçim kampanyaları burada da yürütülür. Geceler, seminerler, panneler organize edilir. Ama seçim Avusturya’daysa, neden kampanyalarda yokuz?
  • Avusturya’daki Türkiye kökenli sosyal demokrat, sosyalist ve devrimciler; neden Türkiye’de yükselen faşizan zihniyeti durdurmak ister de Avusturya’da yükselen ırkçılığa, faşist tırmanışa ilgisiz kalır?

Gecemiz, gündüzümüz burada, Avusturya’da geçiyor. İlk gelenlerimiz, 50 yılı aşkın bir süredir burada. Yarım asırlık sakinleriyiz bu ülkenin. Aklımızın hep ve sadece Türkiye’de kalması normal değil, doğru değil. Biraz da kapımızın önünü temizleyelim. Böyle bir kampanya başlatsak, acaba kaç kişi eline süpürge alır! Nerede doğduğumuz önemsiz değil ama nerede yaşamayı tercih ettiğimiz esas olmalıdır. Artık işin bu tarafıyla biraz daha ciddi ve uzun vadeli ilgilensek mi diyorum.

................................................................
elvis.fatos@hotmail.com
 


<-geriye: