TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Kayalara sığınmış Hasankeyf'e karşı taş kesilmesin yürekler!


HALLAC MEDIEN

Viyana- Hasankeyf, sulara gömülmek istenen bir Ortaçağ kentçiği. Harran ovasısının en eski incilerinden biri. Onu sularına gömecek Ilısu Barajı'nın projelendirilmesi, 1954 yılında yapıldı. Tam 57 yıldır gündemde olan tartışmalı bir proje! Yakın zamandaki en önemli gelişme, kredi vermeyi planlayan Avrupalı kuruluşların tümünün 2009’da desteklerini çekmeleri oldu. Ancak bu, Hasankeyf’i kurtarmıyor. Projenin yapımını üstlenen yerli “Ilısu Konsorsiyumu’’, barajın 2014 yılı içinde bitirileceğini, “çok yıpranmışlar’’ diyerek, Hasankeyf’teki tarihî eserlerin suyun altında bırakılacaklarını ilan etmiş bulunuyor.

Hasankeyf bugün Batman şehrine bağlı. Dicle Nehri’nin iki yakasında yer alır. İlçeye adını veren eski yerleşim yerinin tarihi, 10 bin yıl öncesine kadar gider. Hasankeyf, 1981 yılında “doğal koruma alanı’’ ilan edildi. Buna rağmen onun, Ilısu Barajı'nın sularına gömülmesinde inat ediliyor. Bugüne kadar Hasankeyf’in kurtarılması için çok şey yapıldı, fakat somut bir sonuç alınmış değil. Bu yüzden bir kere daha anımsatmak istiyoruz: Bizler bugün, Hasankeyf’in sulara gömülmesini engelleyemedikten sonra, yarın onun suda çözülen kerpiçlerine gelmiş geçmiş en yürek dağlayıcı ağıtları yaksak neye yarar!

Bilindiği gibi Ilısu Barajı Projesi’ne kredi vermeyi planlayan ülkeler arasında Almanya, İsviçre ve Avusturyalı kuruluşlar yer alıyordu. Fakat, Türkiye'nin projeyle ilgili taahütlerini yerine getirmemesinin yanı sıra, hem ulusal hem de uluslararası alanda sergilenegelen direniş karşısında, Avrupalı kuruluşların tümü 7 Temmuz 2009 tarihi itibariyle desteklerini çektiler. Garantörlüğünü çeken devletleri “kaypaklıkla” suçlayan Türkiye Hükümeti, barajın yapımını, Cengiz İnşaat ve Nurol Şirketi’nin ortak olduğu “Ilısu Konsorsiyumu’’na verdi. Destek sunacak bankalar arasında ise Garanti Bank ve Akbank var.

Hasankeyf için Avusturya’dan bir çığlık!

Yeni “Ilısu Konsorsiyumu’’, 2010 yılında kolları sıvadı ve barajın 2014 yılı içinde bitirileceği açıklandı.  Yapımcı firmalar, Hasankeyf’teki tarihî eserler için önce, “gerekirse taşınacaklar’’ dedi. Şimdilerde ise, “zaten çok yıpranmışlar’’ diyerek, suyun altında bırakılacaklarını alenen ilan ediyorlar. On yılı aşkın bir süredir Viyana’da faaliyette olan “Hallac Medien- und Kultur”, bu sorunla ilgili, “Kayalara sığınmış Hasankeyf'e karşı taş kesilmesin yürekler” adlı bir etkinlik organize ediyor. Wien Kultur (MA 7) tarafından desteklenen bu etkinlikte, Ilısu Barajı’nın Hasankeyf’i sulara gömmesine karşı olan Avusturya vatandaşı Kürt ve Türk sanatçılar yer alacak. Sanatçılar, Hasankeyf’in neden sulara gömülmesi gerektiğini; bir okuma akşamı, fotograf sergisi ve müzik dinletisiyle, bir kere daha ve farklı bir şekilde anlatacak ve hatırlatacaklar.

Dört gün sürecek olan etkinlik fotograf sergisi, müzik dinletisi ve “Hasankeyf romanlarda” adlı bir okuma akşamını kapsıyor. Favoriten VSH’nin gösteri salonunda 26 Nisan 2011 Salı günü, saat 19:00’da açılış yapılacak olan fotograf sergisinde, Hasan Aslan’ın Hasankeyf’ten karelerine yer verilecek. Müzisyenler Hasan Öksüz ve Özgün Yarar ise açılış günü bir müzik dinletisi sunacaklar. Serginin son günü olan 29 Nisan 2011 Cuma akşamı saat 19:00’da ise yazar Hüseyin Şimşek, ilk iki-üç bölümünde “Yedi Çukurovalık bir cennet” vaadiyle Hasankeyf’in nasıl yok edilmek istendiğini işlediği “Bu Nasıl İstanbul” adlı romanından okumalar yapacak. (www.hallac.orginfo(at)hallac.org)


--------------------------------------------------------------------------
26 Nisan 2011 (Salı), Saat 19:00
Resim Sergisi: Hasankeyf’ten Kareler – Hasan Aslan

29 Nisan 2011 (Cuma), Saat 19:00
Okuma: Hasankeyf’e Köprü Olmak - Hüseyin Şimşek

Favoriten VHS
Arthaberplatz 18, 1100 Wien

Resim Sergisi Ziyaret Saatleri:
26.-29 Nisan 2011, gülük 10.00 - 21.00 saatleri arası.
Tel.: 0676 773 62 73 – 0660 557 20 23


<-geriye: