TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Gazetecilik Atölyesi’nin ilk sertifikaları verildi!


Hallac Medien 

Viyana - ‘‘Art- und Press Medien- und Bildungswerk’’ ve “Hallac Medien- und Kultur’’ derneklerinin ortak çalışması olan ‘Gazetecilik Atölyesi’nin ilk sertifikaları, 14 Ocak 2011 Cuma günü saat 19:30-20:30 arasında düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek’in yönetiminde 13 Ekim 2010 günü başlayan ve üç ay sonra, 5 Ocak 2011 günü tamamlanan ilk atölye çalışmasının 12 katılımcısı vardı. Atölyenin bütün derslerine sonuna kadar düzenli olarak katılan 7 kişiye sertifika verildi. Özel nedenlerle devamsızlık sorunu yaşayan katılımcılar ise ikinci grupla birlikte eksiklerini tamamlayacak.

Katılımcılar, yakınları, çalışmayı destekleyen kurumların ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri olmak üzere 50 kadar kişinin katılım sağladığı sertifika töreni, ‘Fahrschule you can’in sağladığı derslikte saat 19:30’da başladı. ‘‘Art und Press Medien -und Bildungswerk’’ Yönetim Kurulu adına Bahtiyar Kahraman, kısa bir açılış ve hoşgeldin konuşması yaptıktan sonra sözü derneğin Başkanı Murat Buga’ya verdi. Aynı zamanda atölye çalışmasının organizasyonundan sorumlu olan Buga, “yaşadığımız iletişim çağında bu tür çalışmaların çok gerekli ve önemli olduğuna inanıyorum’’, dedi.

Yol haritası tamam ama asıl iş yol alabilmektir

Buğa konuşmasını tamamladıktan sonra, atölye çalışmasını yöneten gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek’i sahneye çağırdı. Şimşek, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “İfade etmek, insan olmanın en temel ve en güzel becerilerinden biridir. Bu da sadece konuşmaktan değil, yazmaktan geçer. Kaldı ki bir dili layıkıyla bilmek ve kullanmak, doğru ve anlaşılır konuşmak için de gerekli. Elbette bu hiç de kolay değil. Günlük yaşamda çatır çatır konuştuğu dilde doğru yazmaya gelince, birçok insan sıkıntı çeker. Ben, Türkçe’yi temel kurallarına uygun kullanma çabamı, bir şiir dosyası olan beşinci kitabımı yayına hazırlarken tamamlayabildim. Dilde yetkinleşmenin ise sonu yoktur. Biz bu atölye çalışmasıyla, katılımcı arkadaşlarımıza bir yol haritası, bir kılavuz verdik. Burada yol almak, o yol haritası veya kılavuzun yardımıyla ürün ortaya koymaktır. Haber, makale, deneme, fıkra, portre, anı, gezi yazısı yazmak; röportaj, görüşme yapmaktır. Asıl iş bundan sonra başlamıştır yani.’’

Bu ilk atölye çalışmasının destekleyen kurumlar arasında yer alan “Grüne MigrantInnen Wien’’ adına törene katılan Yeşiller Viyana Eyalet Parlamentosu milletvekili Şenol Akkılıç da bir konuşma yaptı. Akkılıç, bu tür çalışmaların ilgili ve resmî kurumlar tarafından tanınır hale getirilmesinin önemi üzerinde durdu. Bunun için birlikte çaba harcamak gerektiğini vurguladı. “Presse-und Informasyonsdienst-PID’’ adlı kurumun, 40 milyonu bulan bir yıllık bütçesi olduğunu ve Viyana’daki göçmen basının budan neredeyse hiç yararlandırılmadığını dile getiren Şenol Akkılıç, “Yeşiller olarak bu konunun üzerinde de önemle duruyoruz, çabalarımız sürüyor’’, dedi.

7 katılımcı sertifika aldı

Konuşmalar tamamlandıktan sonra, organizasyonu yapan kurum ‘‘Art und Press Medien -und Bildungswerk’’ Başkanı Murat Buğa, sertifikaları katılımcılara verecek kişileri sahneye davet etti. Katılımcılara sertifikaları; Gazetecilik Atölyesi’ne büro ve derslik sunarak, büyük bir destek sağlayan ‘Fahrschule you can’in sahibi Metin Can; Institut BILCOM’un sahibi Eren Kılıç; Yeşiller Viyana Eyalet Parlamentosu milletvekili Şenol Akkılıç ve atölye çalışmasını yöneten gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek tarafından verildi.

İlk Gazetecilik Atölyesi’nin bütün derslerine üç ay boyunca sonuna kadar düzenli olarak katılan ve sertifika alan yedi katılımcı, şu isimlerden oluşmaktaydı: Kâzım Akbaba, Hasan Aslan, Murat Buga, Erdal Ekinci, Aykut Karabacak, Hülya Tektaş ve Mehmet Yalçın. Sertifika töreni tamamlandıktan sonra, ‘‘Art und Press Medien -und Bildungswerk’’in Yönetim Kurulu üyelerinden Güler Kahraman’nın organize ettiği ve ev yapımı yiyeceklerden oluşan büfeli kokteyl başladı.

Gazetecilik Atölyesi, ikinci üç aylık dönemi,  sabah ve akşam olmak üzere iki ayrı gruba ayrılan 16 katılımcıyla, 12 Ocak 2011 Çarşamba günü başladı. Çalışmanın, Mart ayı ortalarında tamamlanması planlanıyor.

----------------------------------
Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:
Tel.:
0676 773 62 73
Adres: Senefeldergasse 11, Top 5
1100 Wien


<-geriye: