TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Soldan Sağa: Mehtap Tosun, Meltem Doğan, Elbeyi Akpolat, Bülent Tosun, Hasan Aslan ve Kerime Şimşek. Orta karede, Hüseyin Şimşek sunumu yaparken.

Hallac Medien, 2013 hedeflerini belirledi!

Hallac Medien, merkez yöneticileri, Viyana ve Niederösterreich temsilcileri, 5 Ocak Cumartesi günü biraraya geldi. Toplantıda, 2013 hedeflerini belirledi. Ağırlıklı çalışma alanı, “Tanıklar Arasında” adlı tv programı ve www.hallac.org internet gazeteciliği olacak. Ocak ayı itibariyle Yol Tv ekranlarına gelecek olan “Tanıklar Arasında” programının ilk bölümünde, antik Troya kenti çok farklı açılardan işleniyor.

Hallac Medien – “Hallac Medien- und Kulturzentrum” Yönetim Kurulu, Viyana ve Niederösterreich temsilcileri, 5 Ocak Cumartesi günü biraraya geldi. Toplantıda, 2013 yılının ağırlıklı çalışmaları ve yeni görev dağılımı ele alındı. Geçtiğimiz, Ekim 2011-Ekim 2012 tarihi arasındaki bir yıllık dönemde, ağırlıklı çalışma olarak “Yol Avusturya” adlı haber programını hazırlayıp Yol Tv’de yayımlatan Hallac Medien, yeni dönemde televizyon programcılığını bir dosya programı olan “Tanıklar Arasında” ile sürdürecek. Yani, 2013’ün ağırlıklı çalışması bu program olacak. Yanı sıra, bir süreden beri, “Avusturya’dan dünyaya açılan pencere” sloganıyla güncellenmeye başlanan “www.hallac.org”, ikinci önemli alan.

Toplantıya Hüseyin Şimşek, Hasan Aslan, Mehtap Tosun, Elbeyi Akpolat, Kerime Şimşek, Bülent Tosun ve Meltem Doğan katıldı. Bir medya kurumu olan derneğin tv programları ve internet sayfası genel yayın yönetmeni Hüseyin Şimşek, hem bugüne kadarki hem de süren çalışmalarla ilgili bir sunum yaptı. Şimşek, “resmi kuruluşunu 17 Nisan 2000 tarihinde tamamlayan derneğimiz, 13 yılını geride bırakıyor. İlk yedi yıl boyunca, Hallac Medien’in başlıca çalışması Öneri gazetesini çıkarmak oldu. Ocak 2007’de ise tv programcılığına da başladı. 2010 yılına kadar, her iki alandaki çalışma birbirine paralel olarak yürütüldü. 2010’dan sonra, kurumumuzun asıl çalışnası tv programcılığı oldu ve öyle de devam ediyor”, dedi.

Sunumda verilen bilgilere göre, Hallac Medien, 2007-2012 yılları arasında iki belgesel, iki “paket haber programı” ve çok sayıda haber taşıdı Yol Tv ekranlarına. “Avusturya Alevileri” belgeseli 10, “Tercan-Tuzlaçayı Alevileri” ise 27 bölüm halinde yayımlandı. Paket haber programlarından “Panorama Avusturya” 2007-2010, “Yol Avusturya” ise 2011-2012 tarihleri arasında ekranlardaydı. 2013’te yayına sokulan “Tanıklar Arasında” programı, daha önce de 2008-11 yılları arasında yayımlanmıştı.

Dört çalışma alanı belirlendi

Toplantıda, Hallac Medien’in faaliyet alanı olarak beş ana çalışma sahası belirlendi. Tv programcılığı (görsel medya), internet gazeteciliği, kültürel organizasyonlar, kitap yayıncılığı ve maddi kaynak yaratılma çalışması. Halen derneğin başkanlığını yürüten Kerime Şimşek, derneğin resmi kurumlar nezdinde temsil edilmesi ve muhasebeyi; Hüseyin Şimşek, tv programları ve internet sayfası genel yayın yönetmenliğini; Hasan Aslan, kültürel organizasyonlar sorumluluğunu ve Mehtap Tosun ise halkla ilişkileri (proje, sponsorluk, reklam) üstlendi.

Elbeyi Akpolat, Hallac Niederösterreich Temsilciliği’ni Meltem Doğan ile birlikte sürdürecek. Toplantıda, derneğin faaliyet sahası anlamında, Avusturya’nın doğu ve batı eyaletleri olmak üzere iki parça halinde ele alınacağı da vurgulandı. Batı eyaletlerindeki çalışmaların, Innsbruck merkezli olarak yapılacağı da verilen bilgiler arasındaydı. Benzer bir toplantı da batı eyaletleri için, önümüzdeki dönemde Innsbruck’ta gerçekleştirilecek.

“Tanıklar Arasında”, Ocak ayı itibariyle Yol Tv’de

Geçmişte, 2008-2011 yılları arasında, yayımlandığı süre içinde “Tanıklar Arasında” programı, bazen bir dosya, bazen de bir belgesel program formatında ekrana geldi. “Yıkıntılar Arasında Süren Hayat”, “Avusturya İşçi Parlamentosu”, “Göç Kadınları”, “78 Kuşağı’nın Gür Sesi: Ali Asker” gibi dosyalar işlendi. Yeni dönemde de ayda bir hazırlanacak olan program, hayatın içinden tanıkları ve tanıklıkları ekrana taşıyacak. Farklı bir deyimle, bir aktüel dökümantasyon ve dosya-haber programı. İlginç konu ve olayları, 50 dakika içinde derinlemesine ve mümkün olduğu kadar her açıdan sergilemeyi amaçlar. Mekan çekimleri, söyleşiler ve anlatıma dayalı bir program. Kapalı alan programı olmaması için özen gösterilecek. Aktüel bir ‘görsel tarih çalışması’ da denilebilir. Biraz da bu yüzden, kimi konular belirli bir alt başlık altında birkaç bölümü kapsayabilecek.

Ocak ayı itibariyle Yol Tv ekranına gelecek olan “Tanıklar Arasında” programının ilk iki bölümü, “Ege’den Tanıklıklar” üst başlığını taşıyor. Ocak ayı programında, antik Troya kenti çok farklı açılardan işlenirken; ikinci program, Kazdağı’ndan tanıklıklara ayrıldı. Programın sonraki bölümleri ağılıklı olarak Avusturya’dan ilgi çekici, ses getiren dosyalara ayrılacak.

www.hallac.org farklı bir pencere olacak

Hallac Medien, internet olanağını, başından beri yoksaymadı. Olanaklar çerçevesinde, bu kanalı da açık ve işlevsel tutmaya çalıştı. Ama ağırlıklı çalışmaları gazete, kitap, televizyon haber programları ve belgeseller, edebiyat ve dil kursları, şiir ve okuma akşamları, resim ve fotoğraf sergileri, konserler, paneller oldu. Hallac Medien, gazeteciliğe “ofset” değil de “dijital” kanalla dönüyor. Bugüne kadar, kurumun iletişim ve tanıtım sayfası olarak sınırlı bir işlev gören www.hallac.org, birkaç aydan beridir adım adım özel haber, yorum, analiz ve araştırma penceresi olma işlevini de üstlendi.

www.hallac.org, “sol bir kültür”ün ürünü. Objektif, ama bitaraf da olmayan bir pencere. Her ülke ve toplumda rastlanan klişeleri, önyargıları ve indirgeyici kategorileri kullanmaya kapalı. Ağırlık ve öncelik, özel haberlerde olacak. Yapılan haberlerin başka yerde yayımlanmamış olması yetmez elbette; gerçek bilgi, belge ve tanıklara dayanandırılması gerekir. Yani amaç, bu pencereden kelimenin gerçek anlamında ‘doğru haber’ vermek. Hayatın her alanıyla ilgili yetkin, yeterli araştırma, inceleme, röportaj, görüşme ve tartışma yazıları da bu pencerede çok önemsenen çalışmalar olacak.

(info@hallac.org)


<-geriye: