TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Viyana’da, işçi göçüne farklı aynalar tutan yeni bir sergi açıldı!

Viyana’nın Favoriten Belediyesi’nde, eski Yugoslavya ve Türkiye’den Avusturya’ya işçi göçünü konu alan “Die Erben der Ziegelböhm” (Ziegelböhm Mirascıları) adlı bir sergi açıldı. Sergiyi organize eden, “Mitte in Favoriten” adlı bir dernek. Açılışı, 17 Kasım 2017 Cuma günü saat 17.30’da gerçekleştirilen sergi, 22 Kasım Çarşamba gününe kadar gezilip görülebilecek.

RESMİYE ASLAN

Viyana
- Mitte in Favoriten adlı dernek, Viyana’nın Favoriten Belediyesi’nde, eski Yugoslavya ve Türkiye’den Avusturya’ya işçi göçünü konu alan Die Erben der Ziegelböhm (Ziegelböhm Mirascıları) adlı bir sergi orhanize etti. Serginin açılışı, 17 Kasım 2017 Cuma günü saat 17.30’da gerçekleştirildi. Wohnnpartner, Bezirks Museum Favoriten, Verein Jukus, Bundeskanzleramt Österreich, Wien Kultur, Kultur in Wien gibi çok sayıda kurumun desteklediği sergiye, organizatör kurum Mitte in Favoriten evsahipliği yapıyor. Sergi, 20 Kasım Pazartesi ve 21 Kasım Salı günü, 7.30 – 15.30 arasında; 22 Kasım Çarşamba günü ise, saat 7.30’den 12.00’ye kadar açık olacak ve gezilebilecek.

Serginin açılış etkinliğine ilgi oldukça yoğun oldu. Sergide, 1962’den itibaren gelmeye başlayan göçmen işçilerin Viyana’nın gelişmesi, modenleşmesi ve çokkültürlülüğüne katkılarının altı çizilmek isteniyor. Favoriten Belediye Başkanı Markus Franz’ın açılış konuşmasıyla başlayan açılış töreninde, göç tarihinin tanığı olan Türkiye ve eski Yugoslavya kökenli göçmenler yaşadıklarını anlattılar. Göçmenlerin yaşamları Almanca, Sırpça, Hırvatça, Türkçe gibi dillerde yazılı olarak anlatılmış. Çalıştıkları iş yerleri, oturdukları evler, aile yaşamları... Bütün bunlar, daha çok siyah beyaz fotoğraflarla gösteriliyor. Ayrıca, göç tarihinin tanıklarının yaşadıklarını anlattıkları filmler de yer alıyor sergide.

Etkinlikte sahne alan Favoritner Band Silver Rain müzik grubunun dinletisi de oldukça beğeni topladı. Özellikle de eski Yugoslavya ve Türkiye kökenli üçünçü kuşak göçmenlerin görmesi gereken bu çalışmanın organizatörleri, talep olması durumunda sergiyi Viyana’nın diğer bölgelerinde de düzenleyebileceklerini belirtiyor. Yeni organizasyonlarda, ziyaretçilerin sergiye dair öneri ve eleştirileri de dikkate alınacak.  

“Bohemyalı tuğla işçileri”nin mirascıları

Sergiye adını veren “Die Erben der Ziegelböhm” tanımlaması, “Bohemya Tuğlacıları Mirasçıları” anlamına geliyor. “Böhm”, bugün Çekya’nın içinde yer alan “Bohemya” bölgesini ifade eder. 1085’ten beri bir krallık olan Bohemya, 1919'da Çekoslovakya'nın kurulmasıyla tarihe karışır. Genellikle diyalekt biçiminde “Ziaglbehm” olarak da kullanılan “Ziegelböhm” (Ziegel=tuğla), 1848'den itibaren hızla gelişip büyümeye başlamış Viyana’ya getirilen Bohemya ve Moravya kökenli tuğla işçileri için kullanılır oldu zamanla. Özellikle de 1857 yılından itibaren imparatorluğun inşaat projelerini gerçekleştirmek için binlerce işçiye ihtiyaç duyulacaktı. Tamamı değilse de büyük bir çoğunluğu Bohemyalı olan tuğla işçileri, kentin güney ucunda yer alan Wienerberg adlı sırt mıntıkasında, oldukça kötü koşullar altında çalıştırılıyor ve ikamet ettiriliyordu. 1910'da, Bohemya ve Moravya’dan gelenlerin sayısı, Viyana’nın hemen hemen dörtte birini oluşturur olmuştu.

Anlaşılacağı üzere, bu isim (Bohemya Tuğlacıları Mirasçıları) gelişi güzel seçilmiş değil. Başlığın işaret ettiği tarihi arka plan kavrandığında, serginin anlamı daha net ve açık bir şekilde anlaşılır oluyor.

....................................................................
Serginin açık olduğu günler:
20 ve 21 Kasım: Saat 7.30 – 15.30 arası
22 Kasım: Saat 7.30 - 12.00 arası

Serginin Adresi:
Keplerplatz 5, 1100 Wien<-geriye: