TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Hüseyin Şimşek ve Rıza Algül.

Amerlinghaus’da deyişler eşliğinde Avusturya Alevileri konuşulacak!

Amerlinghaus’da deyişler eşliğinde, a’dan z’ye Avusturya Alevileri konuşulacak! Viyana’da bulunan iki dernek tarafından organize edilen etkinlik, Viyana Neubau Belediyesi tarafından destekleniyor. Etkinlikte, araştırmacı-yazar Rıza Algül, 2016 sonbaharında yayınlanan “Avrupa’da Alevi Hareketi ve Özgün Bir Halka: Avusturya Alevileri” adlı kitabı üzerine, Hüseyin Şimşek’le söyleşecek.

Hallac – Viyana’da bulunan iki derneğin ortak çalışması olarak, 4 Mayıs Perşembe akşamı, saat 20:00’de, Amerlinghaus Kültür Merkezi’nde deyişler eşliğinde, a’dan z’ye Avusturya Alevileri konuşulacak! “Alevitischer Literatur & Musikverein” ile “Hallac Medien- und Kulturverein” tarafından organize edilen ve Viyana Neubau Belediyesi tarafından desteklenen etkinliğin moderatörlüğünü araştırmacı-yazar Rıza Algül üstleniyor. Algül, yazar-şair Hüseyin Şimşek’le 2016 sonbaharında İstanbul’daki Belge Yayınları tarafından yayınlanan “Avrupa’da Alevi Hareketi ve Özgün Bir Halka: Avusturya Alevileri” adlı kitabı üzerine söyleşecek. Söyleşi, deyişler eşliğinde gerçekleşecek.

Rıza Algül, biri Almanca olmak üzere, Alevilik üzerine bugüne kadar üç kitabı yayımlanmış bir araştırmacı-yazar: “Aleviliğin Sosyal Mücadeledeki Yeri” ve “Özkaynaklarına Göre Alevilik” adlı çalışmaları Türkiye’de, Türkçe yayımlandı. “Alevilik: Tanrısını Sorgulayan Bir Öğreti” adlı kitabı ise, Almanca çıktı okur karşısına. Yazarın Türkiye’de, Türkçe yayımlanmış “Dinler ve Devrimler” adlı bir araştırma kitabı da bulunuyor. Roman, şiir, inceleme, röportaj türlerinde yayımlanmış toplam 11 kitabı bulunan Hüseyin Şimşek’in, sadece Alevileri konu alan ilk çalışması, “Avrupa’da Alevi Hareketi ve Özgün Bir Halka: Avusturya Alevileri” adlı kitap oldu. Şimşek, bir önceki kitabı olan “Türkiye’den Avusturya’ya Göçün 50 Yılı” adlı eserinde de Alevilere 100 sayfayı bulan bir bölüm ayırmıştı. Alevilerle ilgili olarak, Yol Tv’de yayımlanan iki adet de belgesel hazırladı Şimşek: “Avusturya Alevileri” ve “Tercan-Tuzlaçayı Alevileri”.

...............................................................
4 Mayıs 2017, Perşembe
Saat: 20:00 - 22:00

Amerlinghaus: Stiftgasse. 8, 1070 Wien
Tel.: 01 5236475


<-geriye: