TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Hallac Medien & Yol Tv ortak yapımı programlar


Hallac Medien, 2007 Ocak ayından itibaren, televizyon programlarına da el attı. Merkezi Köln’de bulunan, bütün Avrupa ve Türkiye’de izlenebilen Yol Tv ile ortak çalışmalar başlattı. Hallac Medien, son iki yıl içinde, Yol tv’ye çok sayıda haber geçti, paket haber programları ve dokümanter programlar hazırladı. Yapılan sürekli programlar şunlar:

Panorama Avusturya

Avusturya’dan Yol Tv’ye yapılan ilk ve en uzun ömürlü proram, ‘Panorama Avusturya’ adlı aylık bir programdır. ‘Panorama Avusturya’, bir haber, tanıtım ve bilgilendirme programıdır. Ocak 2007-Ocak 2009 tarihleri arasındaki iki yıla aşkın süre içinde, 40’ın üzerinde bölümü yayımlandı.

‘Panorama Avusturya’ programında Avusturya’dan, Avusturyalı göçmenlerden sayısız haberler verildi, etkinlikler duyuruldu, tanıtımlar yapıldı. Programında Avusturya ile ilgili yer alan tanıtımlardan bazıları şöyle sıralanabilir: Heldenplatz ve Hofburg, Naschmarkt, Viyana Üniversitesi, Rathaus Kış Festivali, Michaelplatz ve eski Roma Evi, Rathaus Müzik Filmleri Festivali, Tuna Festivali, Karl Marks Hof, Tuna Afrika Festivali... Göçmenlerle ilgili olarak ilk akla gelen işlenmiş konular şunlar oldu: Göçmen milletvekili adayları, Avusturya’da İslam ve camilerin konumu, ‘Birlikte Yaşama Sanatı Festivali’, Aleviler ve siyaset, Muharrem Yası ve cemler, Tirol AAKM 15. Kuruluş Yılı Kutlamaları, Viyana Cemevi, AAGT Vorarlberg Kampı, AABF Mexikoplat Kültür Festivali...

‘Panorama Avusturya’, bugüne kadar Avusturya başbakanlarından, bakanlarından, belediye başkanlarından, demokratik kitle kurumu yöneticilerinden, yerel ve Türkiyeli sanatçılardan çok sayıda simayı ekrana taşıdı. Program aylık olarak yayımlanmaya devam ediyor.

Bir belgesel: ’Avusturyalı Aleviler’

Haziran 2007 tarihinda Viyana’da yapılan AABF Başkanlar Divan Toplantısı’nda, hem AABF, hem de bağlı kurumlar, 2008 yayın döneminden başlamak üzere, bir ‘Avusturyalı Aleviler’ belgeseli hazırlamak üzere, Yol Tv Avusturya Temsilciliği’ne sponsor olma kararı aldı. Her bölümde, bir saat boyunca bir kurum tanıtılacak ve o kurumun faaliyette bulunduğu eyaletteki ya da kentteki Aleviler anlatılacaktı.

Bugüne kadar altı bölüm yayımlandı. İlk bölümde Avusturya ve Avusturyalı Alevilerle ilgili genel bir panorama sunuldu. Ardından Wels, Viyana, Berndorf, Vorarlberg ve St. Pölten dernekleri, üyeleri ve ilgili eyaletler tanıtılıp anlatıldı. Program Tirol AAKM, Avusturya ABF ve AABF Cenaze Nakil ve Defin Fonu’nu konu edinmek üzere üç bölüm daha yayımlanacak.

Tanıklar Arasında

Tanıklar Arasında programı mikrofonu, üç maymunu oynamak istemeyenlere; yani duydum, gördüm ve biliyorum diyenlere uzatan bir program olarak tasarlandı. Hayatın içinden tanıkları ve tanıklıkları ekrana taşıma amacında. İlk dört bölümü, ‘Yıkıntılar Arasında Süren Hayat’ alt başlığıyla, bir dizi/dökümanter olarak hazırlandı. Tercan’ın, Tuzla Çayı kıyılarında uzanan Alevi köyleri anlatılıyor. Köylerin ve köylülerin tarihi, şimdiki durumları ve gelecek tasarıları...

Dördüncü bölümden sonra, her bölüm bir konuya ayrılmış olarak devam edecektir. Tanıklar Arasında programı, aktüel dökümantasyon ve dosya haber programıdır. İlginç konu ve olayları, bir saatlik bir süre içinde derinlemesine ve mümkün olduğu kadar her açıdan sergilemeyi amaçlar. Günümüzün yoğun haber trafiği içinde, şöyle bir dile getirilen, bir yönüyle duyurulan önemli olay ve konuları, bütün bağlantıları ve arkaplanlarıyla gözler önüne sermek; genel konjonktür içindeki bağlamına doğru oturtmaya çalışmak. Görsel bir tarih çalışması da denilebilir.

Tanıklar Arasında programı, ayda bir kere hazırlanıp gösterime sunuluyor. Hedef, yılda 12 program yapmak. Programın her bir bölümü, 45 ile 60 dakika arası bir uzunlukta. Tanıklar Arasında, mekan çekimleri, söyleşiler ve anlatıma dayalı bir program. Kapalı alan programı olmaması için özen gösteriliyor. Olay yeri, ele alınan konunun dış mekanları… Bunlara çok önem veriliyor.


<-geriye: