TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Hallac Medien Kitapları: Öteki Sesler Dizisi


Hallac Medien und Kultur (Hallac Medien), bundan tam on yıl önce (Ocak 1999), Avusturya’nın hâlâ yayında olan ilk çok dilli (Türkçe-Almanca) gazetesini yayımlamaya başladı: Öneri gazetesi. Derneğimiz, son iki yıldır televizyon alanında da çalışmalar yürütüyor. Aylık periyodla Yol Tv’de yayımlanan ‘Panorama Avusturya’ ve ‘Tanıklar Arasında’ adlı proramları hazırlıyor ve bugüne kadar 50 kadar program yayımlandı. Öneri gazetesi, ikinci on yıla doğru yayınını sürdüredursun, Hallac Medien şimdi de kitap yayını alanında düzenli ve uzun soluklu bir çalışmaya imza atmak istiyor.

‘Gastarbeiter’ olarak Avusturya’ya gelen, gönderilen ya da getirilen insanlar, 45. yıllarını da çoktan geride bıraktı. Onlar, yarım asır içinde oluşan ve artık dört kuşağı kapsayan, yeni bir toplum artık. Onlara, ‘Yeni Avusturyalılar’ diyenler var mesela. İş ve hizmet üretiminin, neredeyse her alanında varlar. Ne var ki örneğin politikanın ya da resmi kurumların üst düzeylerinde, henüz çok çok azlar. Sanat alanına gelince; müzikte, küçük çaplarda olsa bile bir hayli varlar. Bu ‘yeni’ ya da ‘öteki’ Avusturyalılar, belki de en az edebiyat alanında varlık gösterebiliyorlar. Belli bir düzenlilik içinde kitap yayını yapan onlara ait bir yayınevleri yok mesela! Türkiye kökenli şair ve yazarları saymaya kalksak, bir elin parmaklarını geçmez sayıları.

İlk kitap, Şimşek’in ‘En Güzel Yazarken Ölünür’ adlı şiir kitabı

Bundan 45 yıl önce bu ülkeye ‘Gastarbeiter’ olarak gelen, gönderilen ya da getirilen insanların çocukları ve torunları da şiir, öykü, roman, inceleme, deneme yazıyor. Hallac Medien, Avusturya’nın genel olarak kitap dünyasına, özel olarak da edebiyat alanına yeni ve farklı sesler taşımak için de çalışacaktır artık. Altını çizmekte fayda var: ‘Die anderen Stimmen’den anladığımız sadece ‘göçmen’ ya da ‘yabancı’ seler değil. Yeni, farklı veya öteki sesler! Yazanın ırkı, etnik kökeni, dinsel inancı, ideolojisi, geldiği ülke kıstasları aranmayacaktır. Yazanın, neyi nasıl yazdığına bakılarak sürdürülen bir kitap yayıncılığı olacaktır bu.
Avusturya’daki edebî orkestraya yeni ve farklı sesler katacağımıza inanıyor ve bunu Hüseyin Şimşek’in ‘Schreiben stirb man am Besten’ adlı şiir kitabıyla başlatıyoruz. Şimşek, öğrenim dili olan Türkçe’de dört roman, iki şiir ve iki inceleme kitabına imza atmış bir yazar, şair ve gazeteci. Elinizdeki, Şimşek’in Avusturya’da yayımlanan ilk eseri.

Jänner 2009


<-geriye: