TÜRKÇE DEUTSCH
KÜNYEİLETİŞİM

Hallac Medya ve Kültür Derneği

Viyana - Hallac Medya ve Kültür Derneği (Almanca: Hallac Medien und- Kulturzentrum) 27 Nisan 2000 tarihinde Önbahçe Kültür Derneği (Vorgarten Kulturverein) adıyla kuruldu. Derneğin kurulmasının birincil nedeni, Ocak 1999’da yayımlanmaya başlamış aylık Öneri dergisinini tüzel bir kişiliğe kavuşturulmasıydı. Ki derneğin ilk on-on bir yıllık çalışma dönemindeki temel faaliyeti, bu dergiyi yaşatmak oldu.

Derneğin kurucuları arasında şu isimler yer aldı: Seher Çakır, Evrim Ersan, Orhan Geyik, Ahmet Göçmen, Bahtiyar Kahraman, Güngör Şenkal, Hüseyin Şimşek ve Ali Rıza Ulucan. Bu ilk çalışma döneminde derneğin başkanlığını Hüseyin Şimşek üstlendi.

1999-2010: Öneri gazetesi

Öneri gazetesinin yayın faaliyeti iki dönemden oluştu. Gazete, Ocak 1999'dan itibaren 18 sayı çıkarıldıktan sonra, yayınına ara verildi. Dernek, gazete yayınına ara verilen bu süreçte, çok yoğun olmamakla birlikte seminer, konferans, panel, kitap tanıtımı, konser gibi etkinliklere yöneldi.

Öneri gazetesinin ikinci yayın dönemi, Mart 2004'te başladı. Gazete, yeni bir formatla okur karşısındaydı. Bu dönemdeki çekirdek ekip Eren Kılıç, Bahtiyar Kahraman ve Hüseyin Şimşek'ten oluştu. Gazeteye katkı sunan diğer isimler şunlardı: Şenol Akkılıç, Rıza Algül, Seher Çakır, Songül Yarar, Erdal Kudiş, Harun Özgür Turgan, Evrim Ersan, Ercan Yalçınkaya, Özcan Meşe.

17 Nisan 2006 günü yapılan 5. Genel Kurul’da, derneğin isminde bir değişikliğe gidildi. Kurumun yeni adı Çeşitliliği ve Eşitliği Teşvik Etmek İçin Öneri Derneği (Verein Öneri zur Förderung von Vielfalt und Gleichberechtigung) oldu. Bu dönemin çekirdek ekibinde; Şenol Akkılıç, Hüseyin Şimşek ve Ercan Yalçınkaya yer aldı. Dernek, bu dönemde de gazete yayınının yanı sıra belli aralıklarla seminer, konferans, panel, kitap tanıtımı, edebiyat atölyesi, Almanca kursu, konser gibi etkinlikler organize etmeye devam etti.

Öneri gazetesinin Hallac Medien'in tüzel kişiliğinde yayın yapması, Ocak 2010 tarihi ne kadar sürdü. Bu tarihten sonra gazete, Bahtiyar Kahraman’ın başkanlığında kurulan yeni bir derneğe devredildi. Hallac Medien, çalışmalarını televizyon, kitap ve internet yayıncılığı alanlarında sürdürdü.

2007-2013: Televizyon yayıncılığı

2007 başında gerçekleşen 6. Genel Kurul’da, dernek bugünkü, Hallac Medya ve Kültür Derneği (Hallac Medien- und Kulturverein) adını aldı. Öneri gazetesinin yanı sıra, yayın hayatına yeni atılan Yol Tv'de ekrana gelecek televizyon programları hazırlamaya başladı. Merkezi Köln’de bulunan Yol Tv, bütün Avrupa ve Türkiye’de izlenebilen bir kanaldı. Bu sürecin dernek yönetiminde Seher Çakır, Ufuk Duygu Fırat ve Hüseyin Şimşek yer aldı.

Ocak 2007'den Haziran 2013 yazına kadar, Yol Tv’ye çok sayıda haber geçildi, paket haber programları ve dokümantasyonlar hazırlandı.

  • Panorama Avusturya: Ocak 2007- Ocak 2009 tarihleri arasında, 40’ı aşkın program yapıldı. Aylık hazırlanan programın her bölümünün ağırlıklı bir konusu vardı. Bir saatlik programın 20-30 dakikası bir konuya ayrılıyor, kalan 30 dakikada ise 5’er dakikayla değişik konular işleniyordu.
  • Tanıklar Arasında: Bu program, hayatın içinden tanıkları ve tanıklıkları ekrana taşıma amacındaydı. Her bölüm bir konuya ayrılıyordu. 2011-13 yılları arasında ekrana geldi.

    Yol Avusturya: Ekim 2011- Ekim 2012 tarihleri arasında, 15 günde bir ekrana geldi. Toplam 25 bölüm yayınlandı. Her bölümünün ağırlıklı bir konusu vardı. Avusturya'dan kısa haberlere de yer verilirdi.

2007-13 yılları arasında "Tercan Tuzlaçayı Alevileri" ve "Avusturya Alevileri" adıyla iki tane de dökümantasyon program dizisi hazırlandı.

Kitap yayıncılığı

Hallac Medien, Mart 2009’da bir ilke imza attı. Türkiye kökenli göçmenler tarafından, bir yayınevi disiplini içinde Avusturya’da ilk kez kitap yayımcılığı başladı. Yayımlanan ilk kitap, Hüseyin Şimşek'in Almanca'ya çevrilmiş şiirlerinin yer aldığı "Schreiben stibt man am besten" (En güzel yazarayak ölünür) idi. Kitap yayıncılığına Hallac Edition adıyla başlayan dernek, yeni kitaplar yayınlayamadı. Ama bir dizi kitabın yayına hazırlanmasında partner kurum olarak yer aldı.

Haber ve fikir portalı

Derneğin, Haziran 2013'te televizyon yayıncılığına ara verişten sonraki önemli çalışması, hallac.org oldu. Ana çalışma alanı artık sanal yayıncılık idi. Şubat 2016'da günlük haber veren bir portal temposuna giren bu yayın çalışması, Şubat 2018'de sonlandırıldı.

Hallac Medien, çalışmalarını sunum, panel, dinleti, dil kursları gibi alanlarda sürdürüyor. Avusturya'daki Almanca ve Türkçe yayın yapan basın-yayın organlarına, fiilen bir haber ajansını aratmayan şekilde destek sunuyor, katkıda bulunuyor.

ANKÜNDIGUNGEN


VON UNS

Yeni bir “fikir kapısı” aralamak!

www.hallac.org yazarları, sitenin faal hale gelişinden sonra 2. toplantılarını 6 Aralık 2016 günü Viyana Nazım Cafe’de gerçekleştirdi. Toplantıya...