TÜRKÇE DEUTSCH
PROJEKTEHALLAC MEDIENVON UNSPRESSEANKÜNDIGUNGENIMPRESSUMKONTAKT

Geschichte von Hallac Medien

Hallac Medien- und Kulturverein (Hallac Medien) wurde am 27. April 2000 gegründet. Der Verein zielt auf eine Integration in der Prinzipien wie Anti-Rassismus, Anti-Sexismus und Chancengleichheit für alle BürgerInnen in Österreich unser Fundament darstellen. Unter Integration verstehen wir das friedliche Zusammenleben aller Ethnien in Wien beruhend auf das Prinzip der Gleichwertigkeit aller Menschen und Kulturen. Die Förderung der Herkunftskultur aller Ethnien in Österreich sehen wir als einen Beitrag zur Förderung der Kulturen-Vielfalt in Österreich. Die Zuerkennung der BürgerInnenrechte für alle Menschen, die in der Stadt leben, und die Chancengleichheit für alle Menschen ist unsere Stoßrichtung. Der Abbau von Vorurteilen sowohl von der Mehrheitsgesellschaft zur zugewanderten Bevölkerung als auch von der zugewanderten Bevölkerung zur Mehrheitsgesellschaft und unter der zugewanderten Gesellschaft selbst  sind Themen, die uns vehement beschäftigen.

Unsere Methoden

Zeitung Öneri (1999-2010): Zwischen 2000 und 2010 war das Hauptaugenmerk auf die Zeitung “Öneri/Vorschlag” gelenkt, von der in diesen zehn Jahren über 100 Ausgaben erschienen sind.

Tätigkeiten (seit 2004): In derselben Zeit wurden auch Seminare, Konferenzen, Panele, Buchpräsentationen und Gedichte- und Musikabende organisiert.

Visuelle Medien (2007-2013): Nachdem der Verein die Zeitung “Öneri/Vorschlag“ für zehn Jahre herausgegeben hatte, gab er sie an einen anderen Verein weiter und konzentriert sich nur noch auf visuelle Medien. Ab 2007 war der Vereine auch im TV-Bereich tätig, unter anderem mit dem Kölner Fernsehsender Yol TV, den man in ganz Europa und Türkei empfangen kann. Von 2007-2013 wurden auf diesem Sender das von Hallac Medien vorbereitete Programm “Panorama Österreich (Panorama Avusturya), “Unter dem Zeitzeugen“ (Taniklar Arasinda)  und “Österreichische Weg (Yol Avusturya) ausgestrahlt.

Buchlandschaft (seit 2009): Im Oktober 2009 gründete der Verein, der seine kulturellen Aktivitäten weiterhin auf höchstem Niveau betreibt, einen Verlag. Das Ziel dabei ist, neue und verschiedene Aspekte in Österreichs Buchlandschaft zu bringen. Mit dem Verlagsnamen “Die anderen Stimmen” ist metaphorisch gesehen ein neues Instrument in Österreichs Literaturorchester aufgenommen worden. Die erste Produktion, die der Verlag vollzog, ist ein Gedichtsband namens “Schreibend stirbt man am besten” von Hüseyin Simsek.

Literaturwerkstatt: Errichtung einer Literaturwerkstatt für die 2. und. 3. Generation in der die Herkunftskultur der Eltern der zweiten Generation erforscht, die österreichische Literatur in Literaturgeschichte erläutert und die Schreibtalente der Jugendlichen gefördert wird.

Portal (seit 2014): Unsere aktuell Nachricht, Analyse, Recherche, Interview, Kultur und Kunst Fenster ist www.hallac.org.

Hallac Medien ist ein Gemeinnützige Verein und lebt durch ihre Sponsoren. Wie AK Wien, Wien Kultur - MA 7, MA 17, WAFF, ÖBB, MA 48, SPÖ, ÖVP, Die Grüne, SABEX, BILCOM, Fahrschule you can.

...........................................................................................................

Hallac Medien'in tarihçesi

Hallac Medien und- Kulturzentrum’un (Hallac Medien) devamı olduğu dernek Vorgarten Kulturverein, 27 Nisan 2000 tarihinde kuruldu. Dernek, ilk sayısı Ocak 1999’da yayımlanan aylık Öneri dergisini yaşatmayı, temel faaliyeti olarak belirledi.Dernek, 1. Genel Kurulu’nu 27 Nisan 2000 tarihinde yaptı. İlk dönemde derneğin başkanlık görevini Hüseyin Şimşek üstlenirken, kurucular arasında şu isimler vardı: Ali Rıza Ulucan, Güngör Şenkal, Seher Çakır, Bahtiyar Kahraman, Evrim Ersan, Ahmet Göçmen, Orhan Geyik. 2. Genel Kurulu, 27 Haziran 2002 tarihinde gerçekleşti.

1999-2010: Öneri gazetesi

Derneğin kurulduğu 27 Nisan 2000 tarihinden Ocak 2010 tarihine kadar ağırlıklı faaliyeti Öneri gazetesini çıkarmak oldu. Bu yayın faaliyeti iki dönemden oluşur. Gazete, 18 sayı çıkarıldıktan sonra, yayınına ara verildi. Gazetenin yayınına ara verilen bu süreçte, çok yoğun olmamakla birlikte seminer, konferans, panel, kitap tanıtımı ve konser gibi etkinliklere yöneldi dernek. WIK’e (Viyana Entegrasyon Konferansı’na) üye oldu ve etkinliklerine katılmaya başladı.

Öneri gazetesi, MArt 2004'te yeni bir ekip ve yeni bir fornatla tekrar yayımlanmaya başlandı. Yeni dönemde gazetenin kurucu ekibi Hüseyin Şimşek, Eren Kılıç ve Bahtiyar Kahraman’dan oluştu.Gazeteye katkı sunan diğer isimler şunlardı: Şenol Akkılıç, Rıza Algül, Seher Çakır, Songül Yarar, Erdal Kudiş, Harun Özgür Turgan, Burhan Kahraman, Evrim Ersan, Ercan Yalçınkaya, Özcan Meşe.

Dernek, 4. Genel Kurul Toplantısı'nı bu yeni yayın döneminden bir yıl kadar sonra yaptı. Yönetimde, şu isimler de yer aldı: Hüseyin Şimşek (Başkan), Şenol Akkılıç (Yazıcı) ve Eren Kılıç (Muhasebe). 17 Nisan 2006 günü toplanan 5. Genel Kurul’da, derneğin isminde bir kere daha değişikliğe gidildi. Başkanlığını Şenol Akkılıç, yazıcılığını Hüseyin Şimşek ve muhasebe sorumluluğunu Ercan Yalçınkaya'nın üstlendiği derneğim adı artık Verein Öneri zur Förderung von Vielfalt und Gleichbrechtigung (kısaca Verein Öneri) oldu.

Dernek, bu dönemde de gazete yayınının yanı sıra belli aralıklarla seminer, konferans, panel, kitap tanıtımı, edebiyat atölyesi, Almanca kursu ve konser gibi etkinlikler organize etmeye devam etti.

Televizyon yayıncılığı

2007 başında gerçekleşen 6. Genel Kurul’da, dernek bugünkü ismini aldı (Hallac Medien) ve Öneri gazetesinin yanı sıara televizyon programlarına da el attı. Merkezi Köln’de bulunan, bütün Avrupa ve Türkiye’de izlenebilen Yol Tv ile ortak çalışmalar başlattı. Dernek yönetiminde Hüseyin Şimşek, Seher Çakır ve Ufuk Duygu Fırat yer aldı.

Hallac Medien, Ocak 2007 - Haziran 2013 arasında Yol tv’ye çok sayıda haber geçti, paket haber programları ve dokümanter programlar hazırladı.

Panorama Avusturya: Ocak 2007- Ocak 2009 tarihleri arasında, 40’ı aşkın program yapıldı. Aylık hazırlanan programın her bölümünün ağırlıklı bir konusu vardı. Bir saatlik programın 20-30 dakikası bir konuya ayrılıyor, kalan 30 dakikada ise 5’er dakikayla değişik konular işleniyordu.

Tanıklar Arasında: Bu program, hayatın içinden tanıkları ve tanıklıkları ekrana taşıma amacındaydı. Her bölüm bir konuya ayrılıyordu. Haziran 2013'te ekrana geldi.

Yol Avusturya: Ekim 2011- Ekim 2012 tarihleri arasında, 15 günde bir ekrana geldi. Toplam 25 bölüm yayınlandı. Her bölümünün ağırlıklı bir konusu vardı. Avusturya'dan kısa haberlere de yer verilirdi.

Öneri gazetesi devredildi

Hallac Medien, Ocak 2009 tarihi itibariyle, on yıldır yayımını üstlendiği Öneri gazetesini, Bahtiyar Kahraman’ın başkanlığında kurulan yeni bir derneğe devretti. Dernek çalışmalarını televizyon, kitap ve internet yayıncılığı alanlarında sürdürdü.

Kitap yayıncılığı

Hallaç Medien, televizyon alanındaki çalışmalarını sürdürürken, Mart 2009’da yine bir ilke imza atarak kitap yayıncılığına başladı. Türkiye kökenli göçmenler tarafından, bir yayınevi disiplini içinde Avusturya’da ilk kez kitap yayımcılığına da el atılmış oldu. Yayımlanan ilk kitap ise, Hüseyin Şimşek'in Almanca'ya çevrilmiş şiirlerinin yer aldığı "Schreiben stibt man am besten" (En güzel yazarayak ölünür) oldu.

Haber ve fikir portalı

Haziran 2013'te televizyon yayıncılığına ara verildi. Sunum, panel, dinleti gibi etkinlikler devam etti. Düzenli bir yayın kanalı olarak ise artık hallac.org vardı. 2014 yılından beridir, Hallac Medien'in ağırlıklı çalışması bu sanal yayıncılık faaliyeti olageldi.

Derneğin güncel yönetim kurulunda Kerime Şimşek (başkan), Resmiye Aslan (yazıişleri) ve Hüseyin Şimşek (muhasebe) yer alıyor. www.hallac.org'un düzenli yazarları arasında ise Hakan Gürses, Erhan Altan, Hüseyin Şimşek, Murat Naroğlu, Rohat Miran bulunuyor.

 

Hallac Medien
Web; www.hallac.org
E-mail: info@hallac.org